Trwa ładowanie...

Weterani nie będą musieli płacić za pobyt w DPS. Sejmowa komisja za projektem ws. zwolnienia ich z opłat

Częściowe lub całkowite zwolnienie weteranów wojennych z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała we wtorek przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z projektem, decyzje w tej sprawie mają podejmować gminy. W projekcie nie uwzględniono natomiast Sybiraków.

Share
Weterani nie będą musieli płacić za pobyt w DPS. Sejmowa komisja za projektem ws. zwolnienia ich z opłatŹródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d1pry6i

Jak napisano w uzasadnieniu, "celem proponowanych przepisów jest wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, którzy z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności, nie mogąc samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, przebywają bądź ubiegają się o przyjęcie do domu pomocy społecznej".

Zgodnie z projektem "przy podejmowaniu decyzji o całkowitym lub częściowym zwolnieniu członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej albo odmowie zwolnienia, organ (gmina - przyp. red.) bierze pod uwagę możliwości i sytuacje finansową gminy".

Wiceminister MRPiPS Elżbieta Bojanowska podkreśliła, że projekt zakłada możliwość zwolnienia weteranów wojennych z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. - Daje możliwość zastosowania zwolnienia z odpłatności z urzędu, co nie jest możliwe w oparciu o obowiązujące artykuły ustawy o pomocy społecznej - mówiła.

d1pry6i

Decyzja należy do gminy. Ale dodatkowych pieniędzy nie będzie

Posłowie PO pytali, dlaczego w projekcie ustawy nie zapisano dodatkowych środków dla samorządów. - Nakładacie na gminę nowy obowiązek bez stosownych środków - powiedziała posłanka PO Magdalena Kochan, zwracając się do przedstawicieli rządu. Jej zdaniem niepokój budzi zapis, że to urzędnik samorządu ma decydować o możliwości zwolnienia lub nie z opłat za pobyt w domu pomocy. Wątpliwości w tej sprawie zgłosił także Maciej Jarosiński ze Światowego Związku Żołnierzy AK. - Zapis może zdjąć z gmin obowiązek łożenia na tych weteranów - uzasadniał.

Z kolei Wacław Mandryk ze związku Sybiraków uważa, że projekt powinien objąć także Sybiraków. - Uważamy, że brakuje nas tam - mówił.

Reforma emerytalna. Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem. Zobacz wideo:

Bojanowska zwróciła uwagę, że prowadzenie domów pomocy społecznej to zadanie własne gminy. - Nie odwracamy w projektowanych zmianach filozofii funkcjonowania ustawy o pomocy społecznej - mówiła. Według niej nie ma ryzyka, że gmina nie pokryje pobytu członka korpusu w domu pomocy. Nie rozumiem, skąd te obawy o nieracjonalne zachowanie się przedstawicieli samorządu terytorialnego, to dotyczy opieki nad swoimi mieszkańcami - dodała.

d1pry6i

Dla kogo bezpłatny DPS?

Według założeń projektu, dokumentem uprawniającym do ubiegania się o zwolnienie z ponoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej, będzie decyzja o przyznaniu uprawnień kombatanckich, zaświadczenie o uprawnieniach kombatanckich lub legitymacja członka Korpusu Weteranów.

Z kolei w uzasadnieniu projektu napisano, że nowela "będzie miała zastosowanie do osób najbardziej zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej, które narażając własne życie i zdrowie walczyły zbrojnie o jej niepodległość i suwerenność. Są to osoby, które, w odróżnieniu od pozostałych osób uprawnionych wymienionych w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach, będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, brały czynny udział w wojnach, działaniach wojennych i powstaniach narodowych".

W rządowej propozycji powołano się na wyrok TK z 2004. Trybunał orzekł wtedy, że "specjalna opieka państwa nad weteranami walk o niepodległość, a zwłaszcza inwalidami wojennymi, musi odróżniać się pod względem zakresu świadczeń opiekuńczych, ich jakości i trwałości od tego rodzaju świadczeń na rzecz innych grup społecznych".

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mieszkaniec domu pomocy społecznej ponosi opłatę za pobyt w nim w wysokości nieprzekraczającej 70 proc. swojego dochodu.

Według projektu, ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

d1pry6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pry6i
d1pry6i