Trwa ładowanie...

Wiadomo, gdzie powstaną pierwsze czynszówki na wynajem

- W Jarocinie powstanie 400 mieszkań czynszowych na wynajem, to pierwszy taki projekt w Polsce - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. W sfinansowaniu przedsięwzięcia pomoże Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wiadomo, gdzie powstaną pierwsze czynszówki na wynajemFot: Bartosz Wawryszuk
d3nwos1
d3nwos1

W ramach programu budowy czynszowych mieszkań na wynajem Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (JTBS) chce wybudować 400 mieszkań czynszowych "pod klucz" o metrażach do 55 m kw. Docelowo - jak wskazywał prezes JTBS Jerzy Wolski - jarociński TBS będzie gotowy do budowy 540 mieszkań. "Czy tyle mieszkań powstanie, będzie zależało od tego, czy będzie takie zapotrzebowanie" - powiedział Wolski. Jak poinformował, do programu napłynęło już ponad 400 wniosków od potencjalnych najemców, z czego 40 to wnioski z poza Jarocina.

Mieszkania powstaną w Jarocinie i jego okolicach. Budowa pierwszych mieszkań w ramach pierwszego etapu programu ma ruszyć w grudniu br. Powstanie 258 lokali w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce oraz w Siedleminie. W drugim etapie, którego rozpoczęcie planowane jest w połowie przyszłego roku, ma powstać 150 mieszkań w Potarzycy, Łuszczanowie i przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie. Realizacja budowy 400 mieszkań ma zakończyć się do września 2018 roku.

Mieszkania będą budowane w dwu opcjach: 55,1 m kw. i 35,6 m kw. Będą to lokale trzy- i dwupokojowe. Mieszkania będą posiadały ogrzewanie indywidualne - gazowe. Cena za czynsz ma wynosić 11 zł za m kw. w Jarocinie oraz od 10 zł do 10,50 zł za m kw. w okolicach. Jak wskazywał prezes Wolski, będą to mieszkania w zabudowie segmentowej. "Chodziło o to, żeby ta konstrukcja była jak najprostsza i jak najmniej kosztowna, nie tylko na etapie realizacji inwestycji, ale również na etapie jej eksploatacji" - tłumaczył prezes JTBS.

Mieszkanie będzie mógł wynająć ten kto zostanie zakwalifikowany do programu. Wśród kryteriów przyznawania mieszkania prezes Wolski wymienił przede wszystkim brak tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tym samym mieście. "Chcemy uniknąć takiej sytuacji, kiedy najemcami naszych mieszkań czynszowych staną się ci, którzy są już w posiadaniu innych mieszkań" - mówił prezes JTBS. Ponadto, przyszły najemca musi wypełnić i złożyć wniosek oraz wykazać, że stać go na terminowe opłacanie czynszu. Przyszły najemca będzie musiał też wnieść kaucję w wysokości 12-krotności czynszu, w przypadku większego lokalu będzie to ok. 7 tys. zł.

d3nwos1

Przedstawiciele gminy Jarocin obecni na poniedziałkowej konferencji wskazywali na korzyści, jakie da inwestycja. Ich zdaniem dzięki niej gmina będzie przyciągać nowych mieszkańców.

"To dość nowatorskie podejście" - podkreślił na konferencji wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Dodał, że to przedsięwzięcie wpisuje się w program Mieszkanie plus.

Jak mówił, stosowanie innowacyjnych rozwiązań służy zmniejszeniu kosztów. "Myślę, że ten projekt udowadnia, że jest możliwe budowanie taniej, zachowując bardzo dobry standard" - ocenił Stasiak.

Zapowiedział, że wkrótce BGK "trafi pod skrzydła" Polskiego Funduszu Rozwoju i "będzie prawdopodobnie występować pod nazwą PFR Nieruchomości". "W ramach grupy PFR mamy być centrum kompetencji w zakresie inwestycji kapitałowych na rynku mieszkaniowym i samorządowym" - poinformował. "Rozpoczęliśmy już przygotowania do procesu przejęcia zarządzania aktywami Funduszu Municypalnego, ale również funduszu inwestycji samorządowych. To ma na celu skupienie w jednym miejscu kompetencji w zakresie wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego" - wyjaśnił.

d3nwos1

Jak dodał, "łącznie z innymi projektami, które już w tej chwili są też przygotowywane przez Fundusz Municypalny, jak i projektami, które są w trakcie przygotowania przez BGK Nieruchomości, one (projekty - PAP) razem będą wchodzić do puli projektów pilotażowych programu Mieszkania plus".

Mieszkanie plus jest jednym z filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego, który rząd przyjął pod koniec września br. Zakłada on zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Po blisko rocznych negocjacjach w połowie listopada JTBS oraz Fundusz Municypalny FIZ AN, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK podpisali umowę inwestycyjną dot. pierwszego etapu prac nad programem budowy czynszowych mieszkań na wynajem. Dokument określa zasady finansowania inwestycji, powołania spółki celowej do realizacji tego zadania, spłaty przez JTBS w okresie 25 lat zobowiązań oraz zapewnienia wsparcia przez gminę Jarocin dla realizacji tego programu.

d3nwos1

Fundusz Municypalny (Fundusz Municypalny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych) jest długoterminowym inwestorem finansowym, który współfinansuje inwestycje w nieruchomościach realizowane przez gminy lub podległe im spółki. Powstał z inicjatywy BGK.

Zgodnie z umową inwestycyjną powołana została spółka celowa, do której strona samorządowa wniesie nieruchomość gruntową. Pod budowę mieszkań przeznaczonych zostało blisko 9 ha, które zostały przekazane JTBS przez gminę Jarocin. Fundusz Municypalny, jako inwestor finansowy, wniesie do spółki pieniądze, w przypadku pierwszego etapu prac to blisko 36 mln zł.

d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1