Trwa ładowanie...

Więcej osób skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej. Taka zmiana ucieszy rodziny niepełnosprawnych

Zasiłek pielęgnacyjny zostanie wyłączony z limitu dochodów, który pozwala rodzinom, opiekującym się bliskimi niepełnosprawnymi, skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Dzięki temu będzie dostępna dla większej grupy opiekunów. Nad zmianami na lepsze już wkrótce pochylą się posłowie.

Więcej osób skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej. Taka zmiana ucieszy rodziny niepełnosprawnychŹródło: 123RF.COM
d24s070
d24s070

Zasiłek pielęgnacyjny, który pozwala krewnym osób niepełnosprawnych skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, zostanie wyłączony z limitu dochodów – zakłada zmiana w projekcie dotyczącym drugiego etapu programu „Za życiem”. O sprawie informuje Gazeta Prawna.

Celem ustawy jest wspieranie rodzin, w których żyje osoba niepełnosprawna. Poprawka została zgłoszona przez posłów PiS i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Obecnie obowiązująca regulacja utrudnia rodzinom życie, gdyż konieczność włączenia do limitu zasiłku pielęgnacyjnego uniemożliwia skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej osobom, które mają na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny. Aby skorzystać z preferencji, dochód niepełnosprawnego nie może przekraczać ustawowego limitu. Ten wprawdzie został po 1 stycznia 2018 r. podniesiony z 9 120 zł do 10 080 zł, ale jeśli niepełnosprawny otrzymuje rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny, to limit i tak zostanie przekroczony.

Renta socjalna wynosi obecnie 900 zł brutto, czyli 10 080 zł rocznie.

d24s070

Do dochodu wliczane są wszystkie uzyskane przez niepełnosprawnego dochody, także zwolnone od podatku (np. zasiłek pielęgnacyjny).

Zobacz też: Kaczyński: czerpiemy wiadrami? Oni czerpali silosami

Wiele rodzin błędnie odliczało ulgę

- Utrata ulgi zwiększa koszty rehabilitacji albo wymusza częściową rezygrację z niej – mówi dr Agnieszka Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN, która ma niepełnosprawne dziecko.
Dodaje, że zaproponowana zmiana to krok w dobrym kierunku, ale wciąż niewystarczający. Wielu rodziców przez lata nie było świadomych, że zasiłek wlicza się dochodu i niezgodnie z prawem odliczali ulgę.

d24s070

- Dobrze byłoby, gdyby zmiany obowiązywały od dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r., a nie jak przewiduje projekt, od początku 2017 r. W przeciwnym razie wiele osób musiałoby zwrócić kilka tysięcy złotych fiskusowi.
Projekt ustawy został skierowany do drugiego czytania.

Więcej osób uprawnionych do odliczeń

Podwyższenie limitu dochodów i wyłączenie z niego zasiłku pielęgnacyjnego to nie jedyne zmiany, które obowiązują od początku 2017 r.

Ponadto ustawodawca rozszerzył krąg osób, które mogą odliczyć wydatki na psa asystującego oraz zniósł ograniczenia w odliczaniu wydatków na użytkowanie samochodu osobowego. Wcześniej można było je uwzględniać tylko przy przejazdach na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Teraz nakłady na korzystanie z samochodu niepełnosprawni, bez względu na grupę, mogą odliczyć niezależnie od tego, dokąd pojechali – do lekarza, na zakupy czy w odwiedziny.

Zmiana dotyczy poszerzenia sytuacji, w których odliczenie jest możliwe, ale nie zmienia się jego limit. Zarówno w przypadku wydatków na psa asystującego, jak i korzystanie z samochodu, odliczyć można maksymalnie 2 280 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24s070
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24s070