Większość Słowaków oskarża euro o wzrost cen

Przed rokiem Słowacja jako pierwszy kraj z Europy Środkowej wprowadziła - w miejsce rodzimej waluty korony - euro. Dziś ponad dwie trzecie Słowaków jest zdania, że zmiana przyczyniła się do wzrostu cen.

Większość Słowaków oskarża euro o wzrost cen
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

04.01.2010 | aktual.: 04.01.2010 13:17

Na to przynajmniej wskazują badania, jakie przeprowadziła firma Median SK. Opinia społeczna jest jednak w tym przypadku w całkowitej sprzeczności z oficjalnymi statystykami. W zeszłym roku inflacja na Słowacji okazała się wyjątkowo niska, a w październiku i listopadzie (w ujęciu rok do roku) osiągnęła nawet najniższy poziom w historii - zaledwie 0,4 proc.

Tymczasem na pytanie, czy wprowadzenie europejskiej waluty przyczyniło się do wzrostu cen, "tak" lub "raczej tak" odpowiedziało ponad 70 proc. z ponad 5 tys. respondentów biorących udział w badaniu. Przeciwnego zdania było tylko nieco ponad 24 proc. ankietowanych, przy czym krytyczniej o nowej walucie wypowiadają się kobiety. Nic więc dziwnego, że Słowacy zaczęli w zeszłym roku masowo wyjeżdżać na tanie zakupy np. na Węgry czy do Polski.

Tymczasem zdaniem analityków, pozytywów i negatywów zamiany korony na euro jest na razie mniej więcej po równo. Jednak większość z nich uważa, że na razie jest za wcześnie, aby dokonać pełnej oceny. - Z jednej strony firmy nie muszą się martwić o ryzyko kursowe, z drugiej jednak wyraźnie ucierpiał sektor finansów - mówi Pavel Sobišek, główny ekonomista UniCredit Bank w Czechach. Jego kolega ze słowackiego UniCredit - Ján Tóth - wśród pozytywnych efektów przyjęcia euro wymienia stabilizację kursową, wzrost zainteresowania Słowacją ze strony inwestorów zagranicznych i ochronę ratingu państwa.

Natomiast niepożądany skutek tego to według niego m.in. 11-proc. spadek dochodów słowackich banków. Dodajmy jeszcze, że walutowa roszada okazała się również sporym kłopotem dla branży turystycznej. W zeszłym roku na Słowację przyjechało istotnie mniej niż wcześniej bywało m.in. Polaków oraz Węgrów. Przedstawiciele słowackich biur podróży liczą jednak, że w kolejnych latach zainteresowanie ich krajem wzrośnie szczególnie wśród turystów z krajów eurostrefy.

Tóth uważa, że w dłuższym okresie pozytywne skutki wprowadzenia euro mogą być większe niż negatywne. A jak jest teraz? - Skutki kryzysu gospodarczego są obecnie na Słowacji bardziej odczuwalne, niż byłyby, gdybyśmy zostali przy naszej własnej walucie - deklaruje główny analityk słowackiego banku UniCredit.

Inaczej na to zagadnienie patrzy Petr Dufek, analityk banku CSOB. Według niego Słowacja poradziłaby sobie z kryzysem gospodarczym tak samo z euro, jak i bez niego. - Chodziło przecież o spadek liczby zamówień, a tego problemu nie rozwiąże żadna waluta - wyjaśnia Dufek na łamach tygodnika "Tyden".

Premier Słowacji Robert Fico uważa, że wspólną walutę unijną wprowadzono w idealnym momencie. - Jestem absolutnie pewien, że wsiedliśmy dosłownie do ostatniego europociągu. Ten skład na kolejną wyprawę po Europie w ciągu kilku najbliższych dni na pewno się już nie wybierze - stwierdził.

Od 1 stycznia tego roku słowackie korony można wymieniać na euro już tylko w placówkach banku centralnego (dotychczas robiły to też banki komercyjne). Monety będzie można wymieniać do końca 2013 r., banknoty - bezterminowo.

PARKIET

eurocenyparkiet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)