Trwa ładowanie...
d1iycd1

Wiele wskazuje na to, że inflacja powróci do celu za pół roku - Chojna-Duch, RPP "DGP"

...

Share
d1iycd1

26.10. Warszawa (PAP) - Wiele wskazuje na to, że inflacja powróci do celu NBP na poziomie 2,5 proc. za pół roku - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

"Wiele wskazuje na to, że inflacja obniża się do poziomu celu, czyli 2,5 proc., który to powinien być zrealizowany za pół roku" - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Dodała, że poziom i ścieżka inflacji zależy od rozwiązań kolejnych szczytów, a zwłaszcza wielkości stymulacji na rynkach surowcowych, rozwoju sytuacji gospodarczej na świecie i innych czynników ryzyka krajowego.

d1iycd1

"Bazujemy na projekcji inflacji NBP. Najnowsza projekcja z początku listopada dostarczy nam nowych danych" - powiedziała.

Chojna-Duch uważa, że w 2012 roku polska gospodarka w sprzyjających warunkach może wzrosnąć o 3,5 proc.

"Prognoza NBP mówi o wzroście 3,2-proc. Uważam, że jeśli na świecie nie stanie się nic nadzwyczajnego, powodującego spowolnienie wzrostu w Polsce, to być może w następnym roku nasza gospodarka urośnie o 3,5 proc. Nie zapominajmy jednak o rosnących czynnikach ryzyka. Jeśli np. gospodarka niemiecka będzie słabła, to nasz wzrost może wynieść mniej niż 3 proc." - powiedziała.

Zapytana o możliwość spekulacji na polskim rynku walutowym na koniec roku, powiedziała:

d1iycd1

"Nie mam takich obaw. Na temat złotego członek RPP nie powinien się wypowiadać. Ewentualni atakujący wiedzą, że NBP ma prawo do interwencji umacniającej naszą walutę" - dodała.

O ewentualnym wejściu Polski do strefy euro powiedziała:

"RPP stoi na stanowisku, że najpierw powinniśmy spełnić warunki prawne, ekonomiczne i organizacyjne nazywane kryteriami konwergencji. To jest w naszym interesie. Gdy już to tego dojdzie, a strefa euro się ustabilizuje, będzie można zastanowić się nad przyjęciem u nas wspólnej waluty. Z pewnością będzie to brzemienna w skutki decyzja polityczna, gospodarcza i społeczna." (PAP)

mak/ ana/

d1iycd1

Podziel się opinią

Share
d1iycd1
d1iycd1