Wielka inwestycja Lidla na Warmii i Mazurach. Protesty nic nie dały
Sprawa budowy centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie trwa już prawie dwa lata. Od samego początku inwestycja wywoływała kontrowersje i spotkała się z krytyką ze strony mieszkańców. Ostatecznie centrum dystrybucyjne otrzymało zgodę na budowę.
21.10.2024 16:26
Na początku 2024 r. władze Olsztyna poinformowały, że rozpoczęto postępowanie administracyjne przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w sprawie unieważnienia przez Wójta Gminy Gietrzwałd decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu "Budowa Centrum Dystrybucyjnego LIDL Gietrzwałd wraz z infrastrukturą techniczną".
17 września SKO ogłosiło, że nie stwierdza nieważności tej decyzji, co otwiera drogę do realizacji inwestycji - donosi portal olsztyn.com.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbudują magazyn koło miejsca objawień maryjnych
Warto przypomnieć, że plany budowy centrum dystrybucyjnego Lidla wywoływały kontrowersje wśród lokalnej społeczności. W maju 2023 roku Komitet Obrony Gietrzwałdu zorganizował Ogólnopolski Protest Pielgrzymkowy przeciwko tej inwestycji.
Komitet argumentował, że budowa magazynu może negatywnie wpłynąć na warmiński krajobraz. Zwłaszcza, że w Gietrzwałdzie znajduje się jedyne w Polsce uznane miejsce objawień maryjnych.
Z kolei wójt Kasprowicz podkreślał korzyści związane z nowymi miejscami pracy i rozwojem gminy. Lidl w oświadczeniu dla mediów zapewniał, że magazyn nie będzie wykorzystywany do utylizacji, przetwarzania czy spalania surowców.
Planowany magazyn w Gietrzwałdzie będzie 14. takim obiektem Lidla w Polsce, porównywalnym rozmiarami do największego magazynu sieci w Oleśnicy, który ma powierzchnię około 70 tys. mkw.
Jak w 2023 r. pisały wiadomosci.wp.pl, we wsi Gietrzwałd na stałe żyje niecałe 600 osób. Jest tam powszechnie znana Karczma Warmińska, pizzeria, posterunek policji, apteka, cukiernia i dwie stacje benzynowe przy trasie krajowej nr 16.
- Najpoważniejszym zarzutem wobec inwestycji jest próba zniszczenia kulturowego i przyrodniczego krajobrazu Gietrzwałdu, wsi o historycznym znaczeniu walki o polskość Warmii i oczywiście kultu maryjnego. Monstrualna hala zdominuje krajobraz i przyćmi historyczną zabudowę oraz wzgórze kościelne - tłumaczy Wirtualnej Polsce Wojciech Samulowski z Gietrzwałdu, autor lokalnej gazety.