Trwa ładowanie...
badania
05-04-2017 10:45

Wielkanoc 2017. Ile Polacy zamierzają wydać?

Wielkanoc kosztuje nas zdecydowanie mniej niż Boże Narodzenie, na które wydaliśmy w ubiegłym roku ponad 720 zł. Średnia kwota, jaką polska rodzina przeznaczy na te święta, wynosi 400 zł.

Wielkanoc 2017. Ile Polacy zamierzają wydać?Fot: jchapiewsky/Wikimedia (CC BY-SA 2.0)
d3h0c31
d3h0c31

Wielkanoc kosztuje nas zdecydowanie mniej niż Boże Narodzenie, na które wydaliśmy w ubiegłym roku ponad 720 zł. Średnia kwota, jaką polska rodzina przeznaczy na wiosenne święta, wynosi 400 zł. To tyle samo co rok temu. Widać też wpływ 500+ na planowane wydatki, przede wszystkim wśród rodzin wielodzietnych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Provident Polska, wydatki na nadchodzące święta w większości polskich domów, bo w 59 proc., będą w tym roku takie same, jak w roku ubiegłym. Tylko 16 proc. Polaków zakłada ich wzrost.

"Wysokość środków przeznaczonych na organizacje świąt rośnie wraz ze wzrostem dochodów - w grupie osób z dochodami netto powyżej 2,5 tys. zł kwota przeznaczona na święta wynosi 509 zł, podczas gdy wśród osób o dochodach poniżej 1 tys. zł zaledwie 349 zł. (...) Nie widać w wynikach badań znaczących różnic między miastem i wsią" - informuje w komunikacie Mariusz Pawłowski z Providenta.

d3h0c31

Z badań wynika również, że im większa rodzina, tym wyższe koszty organizacji świąt. Najwyższe są wśród rodzin czteroosobowych, gdzie kwota wydatków sięga średnio 511 zł. Wyjątkiem są rodziny liczące pięć osób i więcej, bowiem w tej grupie respondentów przeciętne wydatki wielkanocne spadają do 464 zł, ponieważ koszty utrzymania są na tyle wysokie, że dużo trudniej wygospodarować dodatkowe środki.

Badanie wykazało, że poprawę sytuacji najbardziej odczuwają największe gospodarstwa domowe, bowiem aż 40 proc. respondentów z tej grupy to zadeklarowało.

"Największy odsetek odpowiedzi dotyczących poprawy sytuacji materialnej wśród największych gospodarstw domowych, najprawdopodobniej jest związany ze świadczeniem 500+, które obecnie trafia do ok. 2,6 mln rodzin" - zauważa Pawłowski.

d3h0c31
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h0c31