Wielki Piątek wolny od pracy? Zobacz, gdzie już dziś zaczęli świętowanie

Choć pracownikom taki pomysł z pewnością się spodoba, to ekonomiści nie są jego entuzjastami. - Jeśli chcemy zarabiać jak Niemcy, to musimy też tak pracować. Można te dni zrobić wolnymi, ale w zamian za 15 sierpnia albo "majówkę" - komentuje w money.pl Jeremi Mordasewicz, doradca Konfederacji Lewiatan.

Wielki Piątek wolny od pracy? Zobacz, gdzie już dziś zaczęli świętowanie
Źródło zdjęć: © Eastnews | REPORTER
Jakub Ceglarz

Polskie Stronnictwo Ludowe w czwartek złożyło w Sejmie projekt ustawy skracającej czas pracy w Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia. Choć pracownikom taki pomysł z pewnością się spodoba, to ekonomiści nie są jego entuzjastami. - Jeśli chcemy zarabiać jak Niemcy, to musimy też tak pracować. Można te dni zrobić wolnymi, ale w zamian za 15 sierpnia albo "majówkę" - komentuje Jeremi Mordasewicz, doradca Konfederacji Lewiatan.

W Wielki Piątek do pracy nie poszli obywatele prawie połowy krajów UE. W uchodzącej za katolicką Polsce, dzień męki i śmierci Chrystusa nie jest jednak dniem wolnym, chyba że tak stanowi układ zbiorowy pracy lub regulamin zakładu.

Wielki Piątek wolny jest natomiast m. in.: w Austrii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Świętują też pracownicy w krajach skandynawskich, w Czechach, na Malcie i na Słowacji.

- Etatowi pracownicy naszego związku mają zapewniony w układzie zbiorowym Wielki Piątek wolny od pracy i bardzo to sobie cenię, bo mogę w pełni uczestniczyć w drodze krzyżowej - mówi w rozmowie Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ Solidarność. - Takie sprawy powinniśmy jednak dogadywać bezpośrednio z pracodawcami, a nie narzucać je administracyjnie - zastrzega.

Zdaniem związkowców, wolne w Wielki Piątek czy Wigilię Bożego Narodzenia faktycznie uprawomocniłoby stan, jaki i tak jest w wielu firmach. - To opłaciłaby się pracodawcom, bo wydajność wtedy jest bardzo niska - komentuje rzecznik Solidarności. - Poza tym często na przykład w Wigilię odbywają się różne spotkania opłatkowe i de facto pracy nie ma.

Innego zdania jest Jeremi Mordasewicz, doradca Konfederacji Lewiatan zrzeszającej pracodawców. Nie odrzuca on jednak całkowicie tego pomysłu, ale pod pewnymi warunkami. - Jeśli Polacy chcą mieć wolną Wigilię czy Wielki Piątek, to może rzeczywiście należałoby się nad tym zastanowić, ale wtedy idźmy do pracy 15 sierpnia czy w "majówkę" - argumentuje. - W ciągu roku mamy po 52 soboty i niedziele, 26 dni urlopu i przynajmniej 10 dni świątecznych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć choroby i okazuje się, że w pracy jesteśmy tylko przez około 200 dni w roku - wylicza.

Chcemy gonić Niemców? To pracujmy więcej

O tym, że Polak wbrew pozorom nie przepracowuje się, pisaliśmy już wcześniej. W ubiegłym roku statystyczny Kowalski odpoczywał niemal tyle samo dni, co pracował (więcej tutaj)
.

Jeremi Mordasewicz denerwuje się też na argumenty w stylu "to tylko jeden dzień". - To sprzeczne z zasadami matematyki - komentuje. - Skoro chcemy gonić Niemców pod względem dochodów, to musimy też ich gonić pod względem wydajności pracy. A tę mamy o połowę gorszą niż nasi zachodni sąsiedzi - twierdzi.

Jako przykład Mordasewicz podaje Koreę Południową. - Dzięki temu, że Koreańczycy pracowali dużo więcej, to teraz mają Samsunga i są dwa razy bogatsi od Polaków. A jeszcze 50 lat temu byli o połowę biedniejsi - komentuje. - Od transformacji nasza gotowość do pracy mocno spadła i te dyskusje o dodatkowych wolnych dniach są tego wyrazem.

Ekspert ma jednak świadomość, że nie można wydajności przekładać wprost i zdaje sobie sprawę, że nie ma sensu pracować 16 godzin dziennie, by dogonić Niemców. Wciąż widzi jednak możliwość, by pracować więcej, a dodatkowe wolne dni są tego zaprzeczeniem.

Każdy dzień ustawowo wolny od pracy to około 3,5 miliarda złotych strat dla przedsiębiorców. Wynika to przede wszystkim z płacenia pracownikom wynagrodzenia "za nic", ale również m. in. z przestojów w produkcji.

Piątek czy poniedziałek?

W Unii Europejskiej są jednak kraje, w których zamiast Wielkiego Piątku, mieszkańcy muszą iść do pracy w Poniedziałek Wielkanocny. Dotyczy to m. in. Chorwatów, Estończyków, Portugalczyków czy obywateli Malty.

Najgorzej pod tym względem mają natomiast w Grecji, gdzie święta wyglądają tak jak każdy inny weekend. Wolnego nie mają tam ani w piątek, ani w poniedziałek.

W tym roku po raz pierwszy natomiast Wielkanoc już w piątek rozpoczną Czesi. Nasi południowi sąsiedzi wprowadzili wolny dzień latem ubiegłego roku.

Oprócz Polaków, do pracy w piątek poszła również większość Francuzów (tylko niektóre regiony mają wolne), Belgowie, Irlandczycy, Węgrzy oraz słynący ze swojej religijności Włosi.

Mocno podzielone są natomiast Stany Zjednoczone. Wielki Piątek jest tam traktowany jako święto państwowe w stanach: Connecticut, Delaware, na Hawajach, Indianie, Kentucky, Luizjanie, New Jersey, Północnej Karolinie i Dakocie, Puerto Rico i Tennessee. Nie działa również największa światowa giełda - Wall Street w Nowym Jorku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (415)