Trwa ładowanie...

Wielkie zmiany w PIT. Ruszają konsultacje

Projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przewiduje m.in. zmiany w uldze na dzieci i likwidację ulgi internetowej został przekazany do konsultacji społecznych i międzyresortowych - poinformował PAP we wtorek wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wielkie zmiany w PIT. Ruszają konsultacjeŹródło: WP.PL, fot: Jan Kaliński
d1pi918
d1pi918

Projekt nowelizacji ustawy o PIT, który przewiduje m.in. zmiany w uldze na dzieci i likwidację ulgi internetowej został przekazany do konsultacji społecznych i międzyresortowych - poinformował PAP we wtorek wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Zmiany przygotowane przez resort finansów zapowiedział w swoim expose premier Donald Tusk. Mają wejść w życie od 2013 r.

- Konsultacje społeczne potrwają 30 dni. Prawdopodobnie rząd zajmie się projektem w kwietniu. Potem trafi on do parlamentu - powiedział Grabowski.

d1pi918

Zgodnie z projektem zryczałtowane 50-procentowe koszty uzyskania przychodów, z których dziś najczęściej korzystają artyści i twórcy, nie będą mogły przekroczyć połowy wysokości kwoty z pierwszego przedziału skali podatkowej (85 tys. 528 zł), czyli 42 tys. 764 zł.

- Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, koszty te będą przyjmowane w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Jeśli ktoś ma dochody niższe niż 85 528 zł, to będzie mógł cały czas stosować 50-procentowe koszty - wyjaśnił wiceminister.

Zgodnie z szacunkami resortu finansów w wyniku tej zmiany w budżecie w 2013 r. zostanie 164 mln zł więcej niż dotychczas, a w 2014 r. - 173 mln zł. Efektem likwidacji ulgi internetowej w 2013 r. będzie dodatkowe 424 mln zł w budżecie w 2014 r.

Projekt zakłada też zmiany w uldze na dzieci. Wiceminister Grabowski tłumaczy, że celem nowelizacji ordynacji podatkowej w tym zakresie jest wsparcie podatników o niższych dochodach, a także podatników posiadających troje i więcej dzieci.

d1pi918

- Podatnicy, którzy osiągają dochody powyżej 85 tys. 528 zł i mają tylko jedno dziecko, nie będą mieć prawa do ulgi prorodzinnej. Brane pod uwagę będą dochody pomniejszone o składki - wyjaśnił wiceminister. Zaznaczył, że dochód ten będzie liczony na oboje małżonków; aby mogli skorzystać z ulgi, łączne dochody rodziców nie będą mogły przekroczyć 85 tys. 528 zł.

Jak zapowiada resort finansów, w przypadku podatników posiadających dwoje dzieci ulga będzie przysługiwać bez względu na wysokość dochodów i tak jak do tej pory wynosić będzie 92,67 zł za każdy miesiąc, co daje rocznie 1112,04 zł.

W odniesieniu do podatników wychowujących troje i więcej dzieci ulga zwiększy się na trzecie i każde kolejne dziecko o 50 proc. i wyniesie miesięcznie 139,01 zł, czyli 1668,12 zł rocznie (wysokość uzyskanych dochodów nie będzie miała znaczenia).

Ministerstwo Finansów przewiduje, że zmiana dotycząca ulg na dzieci w ciągu roku przyniesie budżetowi oszczędności w wysokości 149 mln zł.

d1pi918
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pi918