Trwa ładowanie...

Wiemy, kto bierze kwaterę Hitlera

Firma "Wilcze Gniazdo" podpisała we wtorek z Lasami Państwowymi umowę na 20-letnią dzierżawę byłej kwatery Hitlera "Wilczy Szaniec" w Gierłoży koło Kętrzyna (Warmińsko-mazurskie). W środę nastąpi przekazanie nieruchomości dzierżawcy.

Share
Wiemy, kto bierze kwaterę Hitlera
Źródło: AFP, Fot: Maja Czarnecka
d1did21

"Wilcze Gniazdo" to firma, która przez ostatnie 20 lat dzierżawiła historyczny obiekt. Po tym, jak umowa dzierżawy wygasła, firma ta stanęła do przetargu; przystąpiła do niego również inna firma. "Wilcze Gniazdo" wygrało, ponieważ przed licytacją drugi chętny wycofał się z ubiegania o dzierżawę.

Jak poinformował PAP Zenon Piotrowicz - nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo, na terenie którego znajduje się była kwatera Hitlera, oprócz umowy dzierżawca podpisał aneks, w którym zobowiązał się do współpracy z ministerstwem kultury nad stworzeniem programu edukacyjno-historycznego w tym obiekcie do czerwca 2013 roku.

d1did21

Zdaniem wiceministra kultury i głównego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego, formuła dotychczasowego udostępniania turystom byłej kwatery nie w pełni oddawała historyczny kontekst tego miejsca - nie przekazywała bowiem, jakie tragiczne konsekwencje dla Niemiec, Polski i Europy miała ideologia nazistowska.

Żuchowski mówił w poniedziałek w Olsztynie, że to właśnie resort przygotuje program ochrony tego obiektu. Podkreślił, że do tej pory w Wilczym Szańcu turyści nie mieli okazji, by w pełni dowiedzieć się, "czym był nazizm niemiecki i ile zła wyrządził Polakom w czasie II wojny". Podkreślił, że nowy dzierżawca zadeklarował współpracę przy realizacji tego programu. W Gierłoży ma powstać m.in. historyczna ścieżka edukacyjna.

Z prezesem "Wilczego Gniazda" Janem Załuską do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować.

Według Piotrowicza w ciągu 20 lat dzierżawca musi wykonać zgodnie z umową szereg inwestycji, których wartość oszacowano na 6-8 mln zł. Jeszcze w tym roku firma musi m.in. zabezpieczyć obiekt pod względem przeciwpożarowym, zainstalować dodatkowy monitoring i oświetlenie. W kolejnych latach ma zmodernizować parkingi, hotel, restaurację, salę ekspozycyjną.

d1did21

Piotrowicz zaznaczył, że dzierżawca ma także swoje plany i pomysły na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Gierłoży.

Nadleśnictwo ogłaszając przetarg w styczniu wskazało, że cena wywoławcza czynszu dzierżawnego ma wynieść 470 tys. zł rocznie. Mimo iż tylko jedna firma zgłosiła chęć dzierżawy obiektu, doszło do licytacji. Warunkiem wygrania przetargu przez tę firmę było zaoferowanie stawki czynszu wyższej od kwoty wywoławczej, co najmniej o wartość postąpienia. Kwota postąpienia jest zawarta w warunkach przetargu i wynosi 5 tys. zł. Kwota czynszu będzie musiała być powiększona dodatkowo o wartość 23-proc. podatku VAT.

Wilczy Szaniec należy do najpopularniejszych miejsc na Mazurach odwiedzanych przez turystów. Ocenia się, że rocznie do Gierłoży przyjeżdża nawet 200 tys. turystów z Polski i zagranicy.

d1did21

Podziel się opinią

Share
d1did21
d1did21