Trwa ładowanie...
d1p0d2l

Wizyta szefa BBN w Turcji (komunikat)

...

d1p0d2l
d1p0d2l

03.12. Warszawa - BBN informuje:

1-3 grudnia br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przebywał w Turcji z oficjalną wizytą na zaproszenie Sekretarza Generalnego Rady Bezpieczeństwa Narodowego Republiki Tureckiej Muammera Turkera.

"Polsko-tureckie spotkania na tym szczeblu stały się tradycją, co podkreśla strategiczny charakter stosunków między naszymi państwami - także w obszarze bezpieczeństwa" - powiedział Szef BBN podczas powitania na lotnisku w Ankarze. Wizytę rozpoczęło złożenie wieńca w Mauzoleum Mustafy Kemala Ataturka. W księdze pamiątkowej minister Stanisław Koziej zanotował: "Poczytuję za zaszczyt możliwość oddania pokłonu wielkiemu żołnierzowi, bohaterowi niepodległości i modernizacji - Mustafie Kemalowi Ataturkowi. Jako Polak składam wyrazy serdecznej wdzięczności za przyjaźń i solidarność Narodu Tureckiego i jego przywódcy".

Rozmowy dwustronne sekretarzy rad bezpieczeństwa Polski i Turcji służyły podsumowaniu dotychczasowej współpracy podległych im instytucji oraz wytyczeniu nowych obszarów i form kontaktu. W szczególności omówione zostały przygotowania do obchodów 600-lecia dwustronnych stosunków dyplomatycznych, które odbędą się w 2014 r. Ich kulminacją będzie wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Turcji.

d1p0d2l

Stanisław Koziej i Muammer Turker odnieśli się także do obecnego stanu procesu integracji europejskiej i jego perspektyw. "Unia Europejska powinna wyciągnąć wnioski z kryzysu na Ukrainie, które sprzyjać będą ambitnym inicjatywom także w relacjach z Turcją" - zauważył Szef BBN.

Wizyta w Ankarze była okazją do podkreślenia wspólnego zainteresowania Polski i Turcji konsolidacją NATO wokół żądań związanych z obroną terytorium po wygaszeniu operacji w Afganistanie. W szczególności podczas spotkania z ministrem obrony Republiki Tureckiej Ismetem Yilmazem Szef BBN interesował się planami Turcji dotyczącymi udziału w Inicjatywie Sil Połączonych oraz budowy współdziałającej z systemem NATO obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej.

Szef BBN był ponadto gościem koncernu zbrojeniowego Havelsan, nagrodzonego na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, gdzie Turcja była państwem przewodnim. W czasie spotkania Szef BBN zachęcał do zacieśnienia współpracy z polskim przemysłem obronnym.

Na zakończenie wizyty minister Stanisław Koziej uczestniczył w przyjęciu wydanym przez Ambasadora Mieczysława Cieniuchna z okazji Święta Niepodległości i Wojska Polskiego. W swoim wystąpieniu wyraził przekonanie o solidnych podstawach współpracy polsko-tureckiej w dziedzinie bezpieczeństwa i jeszcze raz zapewnił o poparciu Polski dla integracji Turcji z Unią Europejską.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d1p0d2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p0d2l