Trwa ładowanie...
d2c6ov5

Włączenie Polski przez MFW do listy krajów obserwowanych czynnikiem pozytywnym - Moody's

15.01. Warszawa (PAP) - Agencja Moody's ocenia, że włączenie Polski do listy krajów, które muszą przechodzić regularne kontrole swoich sektorów finansowych jest czynnikiem...

Share
d2c6ov5

15.01. Warszawa (PAP) - Agencja Moody's ocenia, że włączenie Polski do listy krajów, które muszą przechodzić regularne kontrole swoich sektorów finansowych jest czynnikiem pozytywnym.

MFW w poniedziałek dodał Polskę, Danię, Finlandię oraz Norwegię do listy krajów, które muszą przechodzić regularne kontrole swoich sektorów finansowych - poinformował w komunikacie MFW.

W 2010 roku fundusz zidentyfikował 25 krajów, w których oceny sektora będą obowiązkowe, obecnie do tej listy dołączyły cztery nowe kraje. Oceny pozostają dobrowolne dla pozostałych krajów członkowskich i są podejmowane na ich wniosek.

d2c6ov5

"Uważamy, że dodatkowe kontrole MFW będą czynnikiem pozytywnym" - napisała agencja.

"Polski system finansowy wyszedł stosunkowo obronną ręką z kryzysu finansowego i pozostaje zdrowy. Korzysta z ostrożnego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego, który będzie wzmocniony poprzez regularne oceny sektora finansowego przez MFW. Ogólnie rzecz biorąc, polskie banki utrzymują wysoki poziom rentowności, kapitalizacji i zdolności absorpcji ryzyka. Współczynnik wypłacalności systemu pozostaje powyżej 15 proc., co odzwierciedla ostrożne podejście przyjęte przez KNF w celu zapewnienia stabilności w sektorze" - dodaje agencja.

Moody's ocenia, że wzrost monitorowania przez MFW będzie uzupełniał wysiłki KNF w celu ograniczenia ryzyka dla gospodarki płynącego z sektora finansowego. (PAP)

map/ asa/

d2c6ov5

Podziel się opinią

Share
d2c6ov5
d2c6ov5