Wniosek o 500 plus przez internet. Ponad 100 tys. Polaków skorzystało
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do składania wniosków o przyznanie "500 plus" przez internet. Resort rodziny poinformował, że w ten sposób złożono już ponad 100 tys. wniosków.
Od 1 sierpnia można składać wnioski o przyznanie środków z programu "Rodzina 500 plus" na kolejny okres zasiłkowy. Można to zrobić bezpośrednio w gminie, wysłać pocztą lub załatwić on-line: za pomocą portalu informacyjno-usługowego MRPiPS Emp@tia, bankowości elektronicznej, profilu zaufanego albo Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do skorzystania m.in. ze strony internetowej obywatel.gov.pl.
- W kilku krokach umożliwia ona złożenie wniosku o świadczenie 500 plus. Wypełnienie wniosku na "obywatelu" jest naprawdę proste. Wystarczy wejść na stronę, na samej górze jest baner dotyczący wniosku o wypłatę 500 plus. Po kliknięciu w niego przekierowani jesteśmy w miejsce, gdzie odpowiada się na kilka pytań, dzięki którym sprawdza się, czy świadczenie nam się należy" - wyjaśnia rzecznik MC Karol Manys.
Korzystając ze strony obywatel.gov.pl należy odpowiedzieć m.in. na pytania: czy masz polskie obywatelstwo, czy mieszkasz z rodziną w Polsce, czy masz dzieci, które mają mniej niż 18 lat, czy w twojej rodzinie jest dziecko, które ma orzeczoną niepełnosprawność?
- Namawiamy wszystkich do korzystania z elektronicznego kanału, bo on jest prosty. Umożliwia złożenia wniosku bez konieczności dostosowywania się do godzin pracy urzędu. Siadamy w dowolnym momencie w domu i wypełniamy ten wniosek - mówi rzecznik. Manys zwraca uwagę, że wniosek można wypełnić także przy użyciu telefonu komórkowego. Zaznacza jednak, że do jego złożenia wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.
Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzić tożsamość w internecie (służy jako nasz elektroniczny podpis). Profil można założyć bez wychodzenia z domu - za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli się go posiada). Profil można założyć także w urzędach i bankach. Wniosek o założenie profilu zaufanego wysyła się przez internet, a swoje dane potwierdza osobiście w dowolnym punkcie potwierdzającym (również za granicą).
MRPiPS przypomina, że rodziny, które chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego, muszą złożyć wniosek do końca sierpnia. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.
Jeśli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.