Woj. łódzkie i śląskie zakończyły negocjacje swoich RPO
Województwa łódzkie i śląskie zakończyły już negocjacje swoich Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 i oficjalnie przesłały je do Komisji Europejskiej. Teraz województwa czekają już na zatwierdzenie programów przez Komisję.
28.11.2014 14:45
Wiadomość o tym przekazała w piątek w Katowicach unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska. W przypadku woj. śląskiego potwierdzili ją przedstawiciele tamtejszego urzędu marszałkowskiego.
"Z tego, co wiem, dzisiaj pierwszy program regionalny - woj. łódzkiego - został wpuszczony w system. I woj. śląskiego. Czyli dwa pierwsze programy regionalne poszły dzisiaj w system, czyli do podpisu, do zatwierdzenia, przez Komisję Europejską" - mówiła Bieńkowska podczas piątkowej konferencji naukowej "NIK, ETO, Samorząd - kontrola, audyt, współpraca" w Katowicach.
Wiceszefowa wydziału rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Stefania Koczar-Sikora wyjaśniła, że choć negocjacje programów odbywają się w "świecie realnym", urzędy marszałkowskie komunikują się oficjalnie z Komisją Europejską w systemie informatycznym.
"Można powiedzieć, że dzisiaj +weszło to w system+ w takim znaczeniu, że nie możemy już naszego programu edytować, może to robić tylko Komisja" - wskazała Koczar-Sikora. "Co do zasady można powiedzieć, że zakończyliśmy już te negocjacje. Oficjalnie program został wysłany w systemie informatycznym do Komisji. Czekamy już na jego zatwierdzenie" - dodała.
Podczas konferencji Koczar-Sikora przypomniała m.in., że obecna wersja śląskiego RPO jest już siódma z kolei. Trzy pierwsze uzgadniane były z partnerami społeczno-gospodarczymi w regionie, a kolejne z rządem i Komisją Europejską. Ostatnim etapem przed ostatecznym zatwierdzeniem programów przez KE są ich oficjalne uzgodnienia pomiędzy Dyrekcjami Generalnymi.
Nowy RPO Woj. Łódzkiego przekracza 2,25 mld euro. Na projekty dotyczące transportu ma trafić ok. 364,6 mln euro, na przedsięwzięcia dotyczące rewitalizacji i potencjału endogenicznego regionu - ok. 284,1 mln euro, na projekty związane z innowacyjną i konkurencyjną gospodarką ok. 274,8 mln euro, a z gospodarkę niskoemisyjną - ok. 255,9 mln euro.
Władze samorządowe woj. łódzkiego mają nadzieję, że pieniądze w ramach tamtejszego RPO będzie można uruchomić w marcu przyszłego roku.
W nowym śląskim RPO (na lata 2014-2020) znalazło się najwięcej środków UE spośród programów regionalnych w Polsce - 3,477 mld euro. Jego główna pula wynosi ok. 2,244 mld euro, 1,108 mld euro kierowanych jest na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne i Regionalne Inwestycje Terytorialne, natomiast ok. 125 mln euro trafia Obszary Strategiczne Interwencji.
Najwięcej środków śląskiego RPO trafi na energetykę (wraz z transportem zbiorowym), transport kolejowy i drogowy, a także rewitalizacje. Najtrudniejsze - według śląskich samorządowców - negocjacje z KE dotyczyły możliwości przeznaczenia znacznych unijnych środków na drogi, a także możliwości budowy nowych obiektów z puli funduszy na innowacyjność.