Trwa ładowanie...
d1kv2ju
03-10-2015 09:30

Wojewoda śląski: przejęcie kopalń KW przez TF Silesia to dobry krok

Podjęte przez rząd działania związane z przejęciem przez Towarzystwo Finansowe Silesia kopalń Kompanii Węglowej to krok w dobrą stronę i szansa na powstanie silnego koncernu paliwowo-energetycznego - ocenił w sobotę wojewoda śląski Piotr Litwa.

d1kv2ju
d1kv2ju

Przyjęty w środę przez rząd plan dla górnictwa przewiduje, że spółka Towarzystwo Finansowe Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej, co ma być - jak podkreśla rząd - podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego.

Plan wywołał jednak falę krytyki i obaw ze strony działających w górnictwie związków zawodowych. W ich ocenie nie wnosi nowej jakości. Zdaniem związków rząd złamał porozumienie z 17 stycznia tego roku. W czwartek w górnictwie ogłoszono gotowość strajkową. Kopalnie i zakłady górnicze zostały oflagowane; w Kompanii Węglowej rozpoczęto akcję informacyjną.

Decyzja o wniesieniu 100 proc. akcji Kompanii Węglowej do Silesii to realizacja naszych obietnic - odpowiada rząd.

Wojewoda śląski przyznał, że sektor górniczy znalazł się obecnie w niezwykle trudnej sytuacji. Pogarszają ją spadające ceny węgla, które osiągnęły bardzo niski poziom. Konsekwencją tego jest narastający niepokój w regionie i obawa o zachowanie miejsc pracy w kopalniach.

d1kv2ju

"TF Silesia to podmiot inwestycyjny, realizujący na zasadach rynkowych politykę państwa w zakresie rozwoju i promocji polskiego przemysłu. Spółka wspiera procesy reindustrializacji oraz restrukturyzacji przedsiębiorstw działających w branżach kluczowych dla rozwoju kraju" - podkreślił wojewoda w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP.

"Jest to szczególnie istotne w trudnej sytuacji górnictwa, w której szansę rozwoju będą miały wyłącznie silne koncerny paliwowo-energetyczne. Możliwe, że w obliczu rosnącej konkurencji podjęte działania będą jedyną alternatywą dla zamykania kopalń" - przypuszcza.

Wojewoda zaznaczył, że niedopuszczenie do utraty miejsc pracy w branży górniczej, terminowe wypłacanie wynagrodzeń, zapewnienie bezpieczeństwa pracy oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju to priorytety, wokół których powinna koncentrować się polityka ratowania polskiego górnictwa. "Zreformowany przemysł to bowiem warunek dalszego rozwoju regionu" - podkreślił.

Porozumienie z 17 stycznia podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, w obecności premier Ewy Kopacz, ministrów: Włodzimierza Karpińskiego i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz grona związkowców i samorządowców śląskich.

Jednym z głównych postanowień porozumienia podpisanego 17 stycznia było powołanie do 30 września Nowej Kompanii Węglowej (NKW), do której miałyby trafić część zakładów obecnej Kompanii Węglowej (KW), przeżywającej olbrzymie problemy finansowe.

d1kv2ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kv2ju