Trwa ładowanie...

Wojewódzki Sąd potwierdził. Uchodźcy mają prawo do 500+

Cudzoziemka pochodząca z Azji środkowej, posiadająca status uchodźcy, w kwietniu wystąpiła o przyznanie 500+ na czworo swoich dzieci. Prezydent Warszawy odmówił przyznania jej tego świadczenia. Wczoraj WSA w Warszawie uchylił decyzję prezydenta stolicy.

Wojewódzki Sąd potwierdził. Uchodźcy mają prawo do 500+Fot: Jacek Bereźnicki
dk5hntf
dk5hntf

Cudzoziemka pochodząca z Azji środkowej, posiadająca status uchodźcy, w kwietniu wystąpiła o przyznanie 500+ na czworo swoich dzieci. Prezydent Warszawy odmówił przyznania jej tego świadczenia - pisze gazetaprawna.pl. Kobieta postanowiła odwołać się do SKO. Swój udział do tej sprawy zgłosił nawet Rzecznik Praw Dziecka, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy poprzednią decyzję.
Na takie rozstrzygnięcie wniósł skargę Rzecznik Praw Dziecka. Sprawa znalazła swój finał w sądzie. 10 października 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję prezydenta stolicy o odmowie przyznania 500+.

Jak podaje cytowany serwis, WSA argumentował, że zgodnie z Konwencją o prawach dziecka, nadrzędną sprawą we wszystkich działaniach dotyczących dzieci, powinno być jak najlepsze zabezpieczenie ich interesów. Sąd zauważył także, że przepisy dotyczące 500+ są nieprecyzyjne i nie określają, którzy cudzoziemcy są uprawnienia do świadczenia.

Gdy wyrok stanie się prawomocny, prezydent Warszawy nie będzie mógł odmówić przyznania kobiecie 500+. To prawdopodobnie pierwsze orzeczenie dotyczące prawa uchodźców do uzyskania tego świadczenia.

dk5hntf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk5hntf