WP

Wolne 12 listopada. W tych miejscach zrobisz zakupy

Wiemy już, jakie branże będą mogły być działać 12 listopada. Posłowie przegłosowali prawo, uwzględniając senackie poprawki. Ustawę błyskawicznie podpisał prezydent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wolne 12 listopada to swego rodzaju rekompensatą za to, że Święto Niepodległości wypada w tym roku w niedzielę
Wolne 12 listopada to swego rodzaju rekompensatą za to, że Święto Niepodległości wypada w tym roku w niedzielę (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
WP

Jakich miejsc unikać 12 listopada? Nie wiadomo jeszcze, które placówki Poczty Polskiej będą czynne. Według prawa ich praca w niedziele bez handlu jest legalna. Jednak w ustawie nie wymieniono Poczty Polskiej jako instytucji, której święto nie obejmuje.

Zapytaliśmy Pocztę Polską o organizację pracy w tym dniu. Zamiast odpowiedzi zostaliśmy poproszeni o maila z prośbą o wskazanie… konkretnej placówki.

Dopiero po publikacji tego tekstu przyszła bardziej sensowna odpowiedź. - Większa część naszej sieci 12 listopada będzie nieczynna. Obsługiwać klientów będą placówki całodobowe oraz te, które czynne są w tzw. niedziele niehandlowe - wyjaśniła Justyna Siwek, rzeczniczka prasowa państwowej spółki..

WP

- Jutro, tj. 8 listopada opublikujemy na stronie www Poczty Polskiej listę tych placówek - dodała.

"Chaos, po prostu śmieszne". Przedstawiciel branży transportowej o zamieszaniu wokół 12 listopada

Przed głosowaniem nerwowa atmosfera panowała także wśród przedstawicieli wielkich sieci handlowych. - Czekamy – powiedziała Wirtualnej Polsce Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska. Następnie poinformowała nas, że sieć zdecydowała o dniu wolnym 12 listopada. - Dodatkowy dzień pozwoli wszystkim naszym pracownikom lepiej uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Doceniamy ich pracę i zaangażowanie oraz chcemy, aby dłużej mogli cieszyć się wspólnym czasem z rodziną i bliskimi - uzasadniła. Również Tesco zapowiedziało swoim pracownikom jeszcze przed głosowaniem, ze 12 listopada będą mieli wolne.

WP

Co będzie czynne na pewno? Sklepy, których właściciele zdecydują się na otwarcie (bądź pozwolą im na to okoliczności) i żeby stanąć za ladą będą tego dnia pracować jak w regularny dzień. Co innego sieci handlowe. One będą musiały pozostać zamknięte. Na 12 listopada rozciągnięte bowiem ustawowy zakaz handlu w niedzielę i dzień świąteczny.

- Tak, będziemy tego dnia czynni – słyszymy w warszawskim kinie Kinoteka, kiedy pytamy o poniedziałkowe święto. Kina mogą działać w dzień świąteczny, więc otwarcie zależy od decyzji właścicieli. Można tylko przypuszczać, że zdecydowana większość kiniarzy otworzy swój interes. Weekendy to dla nich zwykle czas żniw, tak samo może być z 12 listopada.

W dniu 12 listopada czynne będą też szpitale i przychodnie. Także te prywatne. Odpowiednie komunikaty o pracy w poniedziałek wydały Medicover i Enel-med, jedni z największych niepublicznych dostawców usług medycznych.

Bezproblemowo zatankujemy także paliwo. Stacje benzynowe działają tego dnia normalnie.

WP

Lista branż, które mogą pracować 12 listopada:
- gastronomia (restauracje, puby, kawiarnie)
- kina
- stacje benzynowe
- małe sklepy spożywcze, o ile za ladą stanie właściciel
- piekarnie
- apteki (rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP