11 listopada wypada w sobotę. Co z dniem wolnym? Przepisy mówią jasno
11 listopada, czyli Święto Niepodległości, wypada w tym roku w sobotę. Czy pracownicy mogą liczyć na odebranie dnia wolnego?
Święto Niepodległości w tym roku wypada w sobotę, która jest dniem wolnym od pracy. Jeśli święto w danym miesiącu przypada w sobotę, pracodawca zobowiązany jest obniżyć wymiar czasu pracy pracowników o 8 godzin.
W praktyce oznacza to, że pracownik zyskuje dodatkowy dzień urlopu. Kiedy, komu i w jakim wymiarze przysługuje dzień wolny?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Klasy energetyczne budynków. To może zmienić rynek nieruchomości
Kodeks pracy, a święto przypadające w sobotę
Dzień wolny przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Na przywilej nie mogą liczyć pracownicy wykonujący swoje obowiązki na podstawie umów cywilno-prawnych.
Kolejnym wyjątkiem są osoby, które w dniu święta przebywają na zwolnieniu lekarskim, zasiłku macierzyńskim lub bezpłatnym urlopie. Dodatkowy urlop przysługuje również tym, dla których sobota w tygodniu pracy stanowi dzień wolny od pracy. Niezależnie od tego, pracownikowi przysługuje wolny dzień.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę.
Zazwyczaj termin zależy od wewnętrznych ustaleń w firmie. Może być jednak tak, że pracodawca sam ustala datę i nie musi jej uzgadniać z pracownikami. Jednak pracodawca powinien wyznaczyć dzień wolny w trakcie tego samego okresu rozliczeniowego. Pracodawca, który złamie przepisy i nie udzieli pracownikom, którym przysługuje przywilej dodatkowego wolnego, może zostać ukarany karą grzywny.
Jak donosi serwis gazetaprawna.pl, pracownikowi powinno się oddać cały dzień wolny. Według Państwowej Inspekcji Pracy nie powinno się oddawać po jednej godzinie lub po kilka godzin dziennie. W momencie, gdy pracodawca zostanie skontrolowany przez PIP, może zostać ukarany grzywną za nieprzestrzeganie zasady pięciodniowego tygodnia pracy.
Święto Niepodległości. Dlaczego obchodzimy je 11 listopada?
Narodowe Święto Niepodległości przypadające na 11 listopada zostało oficjalnie uchwalone zapisami Ustawy z 23 kwietnia 1937 roku. Wybór daty 11 listopada nie jest przypadkowy. To właśnie w tym dniu w 1918 roku Józef Piłsudski został mianowany naczelnym dowódcą Polski, przejmując z rąk Rady Regencyjnej zwierzchnictwo nad polskim wojskiem. Dzień później marszałkowi powierzono misję stworzenia rządu.
Data 11 listopada została uznana za święto państwowe 23 kwietnia 1937 roku, na mocy Ustawy o Święcie Niepodległości. Obecnie rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stanowi jedno z najważniejszych świąt państwowych.