Trwa ładowanie...

Wreszcie mamy w Polsce prawdziwy wyż demograficzny!

Od roku 2008 odnotowujemy znaczny wzrost liczby urodzeń. Gdy w 2009 roku porodówki zaczęły pękać w szwach, uznano, że wyż demograficzny w Polsce jest faktem - pisze "Dziennik Polski".

Wreszcie mamy w Polsce prawdziwy wyż demograficzny!Źródło: Jupiterimages
d3szuvd
d3szuvd

Przed rokiem nie mówiło się jeszcze o nadejściu demograficznego wyżu, tylko o "echu demograficznym". Oznaczało to, że zakładają rodziny i rodzą dzieci kobiety z wyżu demograficznego lat 80.
Dopiero roku 2009, kiedy porodówki zaczęły pękać w szwach, a pediatrzy alarmowali, że znacznie wzrosła liczba dzieci z chorobami wrodzonymi (gdyż wzrosła ogólna ilość urodzeń), uznano, że wyż jest faktem. Mimo to, jak wynika z badań biura statystycznego Eurostat, Polki nadal rodzą najmniej dzieci spośród wszystkich kobiet krajów Unii Europejskiej.

Najgorszy pod tym względem był rok 2005 - w całym kraju urodziło się wówczas 364 tys. dzieci. W konsekwencji zanotowaliśmy ujemny (o 4 tys.) przyrost naturalny. - W 2008 r. po raz pierwszy od lat w Polsce została przekroczona liczba 400 tys. urodzeń - przyszło na świat ponad 413 tys. dzieci.

W Małopolsce urodziło się prawie 37 tys. dzieci - blisko o 3 tys. więcej niż w roku poprzednim - mówi prof. Ryszard Lauterbach, konsultant wojewódzki ds. neonatologii. - W województwie był to największy od 10 lat wzrost liczby urodzeń. Nie ma jeszcze dokładnych danych za rok 2009, ale z pewnością potwierdzą one wyraźną już tendencję wzrostową - przekonuje.

d3szuvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3szuvd