Trwa ładowanie...

Wreszcie skrócą się kolejki do lekarza? NFZ dostanie dodatkowe 2,8 mld zł

Jeszcze w tym roku będą dodatkowe pieniądze dla NFZ. Świadczeń i sprzętu ma być więcej, kolejki do lekarzy mają być krótsze.

Wreszcie skrócą się kolejki do lekarza? NFZ dostanie dodatkowe 2,8 mld złŹródło: WP.PL
d3cotxx
d3cotxx

Projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej opisuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Przewiduje on, że Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skrócenie kolejek. Kolejne 700 mln zł zostanie przeznaczone ma wyposażenie placówek w nowy sprzęt.

To pierwszy raz, jak zauważa gazeta, gdy budżet tak otwarcie i hojnie dołoży do leczenia. Co więcej, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem już w tym lub przyszłym tygodniu. Ustawa ma zacząć obowiązywać najpóźniej 23 września, tuż przed uruchomieniem sieci szpitali.

Zobacz też: Sieć szpitali. Wielka reforma zdrowia rządu PiS

Pieniądze pozwolą przede wszystkim zwiększyć liczbę świadczeń. Zwłaszcza tych, do których kolejki są absurdalnie długie. Chodzi m.in. o badania rezonansem magnetycznym, tomografie, operacje zaćmy i wszczepianie endoprotez, a także leczenie pacjentów z wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C. W niektórych regionach pacjenci muszą czekać na te zabiegi nawet po kilka lat - czytamy w "DGP".

d3cotxx

Z dodatkowych środków mają też być zakupione dentobusy (mobilne gabinety dla dzieci i młodzieży), a także aparatura dla szpitali. Jak zaznaczono w projekcie, z taka pomoc w pierwszej kolejności ma trafić do do placówek oferujących kompleksową i koordynacyjną opiekę chorym z rakiem piersi. Dziennik przypomina, że rząd chce stworzyć sieć punktów, w których kobiety będą miały dostęp do pełnej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji.

"DGP" przypomina, jak wielu pacjentów w Polsce oczekuje na zabiegi. I tak na wszczepienie soczewki przy zaćmie czeka 540 tys. chorych, a średni czas oczekiwania to aż 585 dni. Na rezonans magnetyczny czeka 332,3 tys. osób (czas oczekiwania - 193 dni), na tomografię komputerową 179 tys. (70 dni) a na endoprotezoplastykę stawu kolanowego 114 tys. pacjentów (542 dni).

d3cotxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cotxx