Wreszcie skrócą się kolejki do lekarza? NFZ dostanie dodatkowe 2,8 mld zł
Jeszcze w tym roku będą dodatkowe pieniądze dla NFZ. Świadczeń i sprzętu ma być więcej, kolejki do lekarzy mają być krótsze.
Projekt specustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej opisuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Przewiduje on, że Narodowy Fundusz Zdrowia dostanie 2,1 mld zł dotacji z budżetu na skrócenie kolejek. Kolejne 700 mln zł zostanie przeznaczone ma wyposażenie placówek w nowy sprzęt.
To pierwszy raz, jak zauważa gazeta, gdy budżet tak otwarcie i hojnie dołoży do leczenia. Co więcej, Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem już w tym lub przyszłym tygodniu. Ustawa ma zacząć obowiązywać najpóźniej 23 września, tuż przed uruchomieniem sieci szpitali.
Zobacz też: Sieć szpitali. Wielka reforma zdrowia rządu PiS
Pieniądze pozwolą przede wszystkim zwiększyć liczbę świadczeń. Zwłaszcza tych, do których kolejki są absurdalnie długie. Chodzi m.in. o badania rezonansem magnetycznym, tomografie, operacje zaćmy i wszczepianie endoprotez, a także leczenie pacjentów z wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C. W niektórych regionach pacjenci muszą czekać na te zabiegi nawet po kilka lat - czytamy w "DGP".
Z dodatkowych środków mają też być zakupione dentobusy (mobilne gabinety dla dzieci i młodzieży), a także aparatura dla szpitali. Jak zaznaczono w projekcie, z taka pomoc w pierwszej kolejności ma trafić do do placówek oferujących kompleksową i koordynacyjną opiekę chorym z rakiem piersi. Dziennik przypomina, że rząd chce stworzyć sieć punktów, w których kobiety będą miały dostęp do pełnej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji.
"DGP" przypomina, jak wielu pacjentów w Polsce oczekuje na zabiegi. I tak na wszczepienie soczewki przy zaćmie czeka 540 tys. chorych, a średni czas oczekiwania to aż 585 dni. Na rezonans magnetyczny czeka 332,3 tys. osób (czas oczekiwania - 193 dni), na tomografię komputerową 179 tys. (70 dni) a na endoprotezoplastykę stawu kolanowego 114 tys. pacjentów (542 dni).