Wskaźnik koniunktury w VIII wzrósł o 4,3 pkt. - IRG SGH

7.9. Warszawa (PAP) - Nastroje przedsiębiorców poprawiają się, a wskaźnik koniunktury w przemyśle w sierpniu wzrósł o 4,3 pkt. i wynosi -8,5 pkt. - poinformował w komunikacie...

7.9. Warszawa (PAP) - Nastroje przedsiębiorców poprawiają się, a wskaźnik koniunktury w przemyśle w sierpniu wzrósł o 4,3 pkt. i wynosi -8,5 pkt. - poinformował w komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

"Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH w przemyśle przetwórczym w sierpniu 2009 roku zwiększyła się o 4,3 punktu w stosunku do lipca br. i wynosi -8.5 punktu. Poprawa koniunktury objęła zarówno firmy prywatne jak i publiczne" - napisano.

"Przedsiębiorcy z rosnącym optymizmem przewidują poprawę aktywności gospodarczej w najbliższych miesiącach zarówno w przemyśle przetwórczym jak i całej gospodarce" - dodano.

W sierpniu przedsiębiorstwa odnotowały wzrost poziomu produkcji i zatrudnienia, przy znaczącym obniżeniu przeciętnego kosztu produkcji - wynika z badania IRG. Jednocześnie, jak wynika z raportu, przedsiębiorstwa informują o spadku cen na produkowane przez nie towary, a kondycja finansowa przedsiębiorstw nieznacznie się pogorszyła.

Przedsiębiorcy lepiej oceniają sytuację polskiej gospodarki.

"Saldo pytania o ocenę ogólnej sytuacji gospodarki polskiej zwiększyło się aż o 24 punkty. Zmiana wynika ze spadku odsetka firm negatywnie oceniających kondycję naszej gospodarki" - napisano w komunikacie.

Jak wynika z badania IRG w najbliższej przyszłości opłacalność produkcji na eksport może się pogarszać w stosunku do opłacalności produkcji na rynek krajowy.

"W ciągu ostatnich 3 miesięcy zwiększył się nieznacznie eksport. W stosunku do sytuacji z maja w opinii przedsiębiorstw pogorszyła się jednak konkurencyjność ich towarów na rynkach zagranicznych oraz opłacalność eksportu w porównaniu do opłacalności produkcji na rynek krajowy. Przedsiębiorcy przewidują utrzymywanie się tych tendencji w najbliższej przyszłości" - napisano w komunikacie.(PAP)

fdu/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansekoniunkturamakro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)