Wybiórcza hossa - komentarz po sesji

Miniony tydzień upłynął pod znakiem czekania na rozstrzygnięcie kwestii obecności Grecji w strefie euro, która nie wydawała się wcale tak pewna. W piątek późnym popołudniem udało się jednak dojść do porozumienia na linii Ateny - Bruksela i dzisiaj giełdy Starego Kontynentu mogły na tą wiadomość zareagować. Optymizmu dużego nie było, podobnie jak wcześnie mało kto przejmowało się problemami Hellady.

Wybiórcza hossa - komentarz po sesji
Źródło zdjęć: © WP.PL

W poprzednich latach dyskusje pakietów pomocowych dla państw strefy euro przyciągały baczną uwagę inwestorów, ale teraz kiedy obligacji greckich sektor prywatny posiada niewiele, a obligacje innych europejskich państw zaraz zacznie skupować EBC, mało kto na poważnie przejmował się losem Grecji. Skoro więc cała dramatyczne saga spowodowała co najwyżej niewielkie spadki, to dzisiaj jej jak się wydaje pozytywne rozstrzygniecie nie przyniosło euforycznych wzrostów. Zresztą nie ma co się oszukiwać, że Grecja szybko zniknie z czołówek gazet. Owszem, program pomocowy przedłożono o 4. miesiące, ale pod warunkiem akceptacji propozycji reform ze strony Aten. Te będą analizowane jutro przez Eurogrupę i ich akceptacja, choć prawdopodobna, wcale nie jest pewna. Ponadto za cztery miesiące problem powróci, gdyż wówczas trzeba będzie negocjować trzeci już program pomocowy. Trzeba się więc przyzwyczaić, że problem grecki będzie wracał niczym bumerang, a teoria ekonomii podpowiada, że skończyć się musi redukcją długów, która
jedynie z politycznych pobudek periodycznie odkładana jest w czasie.
Inne dzisiejsze doniesienia były mieszane, a mowa w szczególności o ważnym odczycie wskaźnika Ifo, który wzrósł mniej od prognoz i spotkał się z pewnym rozczarowaniem ze strony inwestorów. Dla GPW to również ma znaczenie, gdyż Ifo mierzy koniunkturę u naszego najważniejszego partnera handlowego, czyli Niemiec. W przypadku rynku przy Księżej cały czas daje się ponadto zaobserwować ostrożność względem banków i to nie tylko z powodu kredytów we frankach, ale również oczekiwania na marcową obniżkę stóp procentowych, która negatywnie wpłynie na wyniki krajowych instytucji finansowych. Inwestorzy zagraniczni niechętnie więc patrzą na GPW i widać to po skali obrotów, które dzisiaj nie przekroczyły 600 mln zł.

Z kolei same zmiany sprowadziły do wyższego otwarcia i jeszcze wyższego zamknięcia, które ostatecznie podniosło indeks WIG20 o 0,7 proc. Dorobek godny szacunku, ale wykonany w mało wiarygodny sposób. Zdecydowanie lepiej prezentował się handel w przypadku małych i średnich spółek, gdzie te pokazujące dobre wyniki cały czas przyciągały ponadprzeciętną uwagę i przykładowo kurs akcji M.W. Trade wzrósł aż o 12,5 proc.. Same indeksy mWIG40 czy sWIG80 wzrosły dzisiaj w mniejszej skali niż blue chipy, ale od początku roku sytuacja się odwraca na korzyść tych pierwszych, a szczególnie spółki najmniejsze wyróżniają się wzrostem aż o 6,5 proc., co nazwać już można niezauważoną i wybiórczą hossą.

Łukasz Bugaj
DM BOŚ

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)