Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne. Kto może się zgłosić?

Minął już termin na dopisanie się do wyborów korespondencyjnych. Nie dotyczy to jednak osób przebywających w kwarantannie. Nawet jeśli zostaną skierowane na nią na dwa dni przed wyborami, będą mogły się zarejestrować.

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne. Kto może się zgłosić?
Źródło zdjęć: © Anatol Chomicz / Forum
Martyna Kośka

Pomysł wyborów korespondencyjnych jeszcze kilkanaście miesięcy temu był przedmiotem kłótni na najwyższych państwowych szczeblach. Przeprowadzać? Ale jak? Czy Poczta Polska sobie poradzi? Ostatecznie wybory prezydenckie przyjęły, po raz pierwszy w historii, formę hybrydową: w obu turach głosować można zarówno tradycyjnie, czyli w lokalu, jak i korespondencyjnie. Okazało się przy tym, że ta druga forma głosowania nie cieszyła się dużą popularnością.

Kto chciałby się "przetestować" głosowanie korespondencyjne, w tym roku już nie będzie miał okazji. 30 czerwca minął termin do zgłoszenia chęci udziału tylko w drugiej turze. Z kolei osoby, które zadeklarowały chęć głosowania korespondencyjnego już 28 czerwca, nie muszą ponownie składać wniosku. Pakiet wyborczy zostanie im doręczony na adres, który wskazali we wniosku.

Wyborca w kwarantannie

Choć więc termin na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego już minął, przepisy przewidziały wyjątek dla osób, które w czasie wyborów będą przebywały w kwarantannie. Takiego wypadku nie sposób wcześniej zaplanować, więc siła rzeczy w stosunku do nich muszą zostać zastosowane szczególne regulacje.

Obejrzyj: Wybory 2020. Tu nie wygrał ani Duda, ani Trzaskowski. Gminy na Podlasiu postawiły na innego kandydata

I tak, wyborca przebywający w kwarantannie powinien zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w drugiej do dnia 7 lipca 2020 r. Jeśli dopiero po tym terminie wyborca dowiedział się, że kolejne dni spędzi w domu, w kwestii wyborów nadal nic straconego. Będzie mógł zgłosić ten zamiar aż do 10 lipca 2020 r.

Jak się zarejestrować

Chęć głosowania korespondencyjnego zgłaszamypoprzez stronę gov.pl.

Gdy system przekieruje nas na kolejną stronę, pomijamy pierwszą sekcję ("meldunek") i wybieramy "Złóż wniosek o dopisanie do listy wyborców".
Elektroniczna możliwość dopisania się przewidziana jest tylko dla osób profil zaufany lub e-dowód. Nie korzystasz z żadnego z tych "udogodnień"? Żadna strata, bo założenie profilu zaufanego umożliwia większość banków w Polsce. To szybkie i całkowicie bezpłatne. Tu wyjaśniamy, jak to zrobić.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)