Wydarzenia tygodnia

Prezes banku centralnego Grecji powiedział, że powrót do drachmy miałby konsekwencje dramatyczne, a przywrócona stara grecka waluta byłaby drastycznie zdewaluowana. Pod względem gospodarczym kraj cofnąłby się do stanu z lat 50.

Grecja

Prezes banku centralnego Grecji powiedział, że powrót do drachmy miałby konsekwencje dramatyczne, a przywrócona stara grecka waluta byłaby drastycznie zdewaluowana. Pod względem gospodarczym kraj cofnąłby się do stanu z lat 50. Strach przed wystąpieniem Grecji z europejskiej unii walutowej spowodował już, jak wynika z danych banku centralnego, odpływ z kraju ponad 62 miliardów euro w ciągu ostatnich dwóch at. Tylko we wrześniu i październiku 2011 roku firmy i klienci prywatni wycofali z greckich banków ponad 14 mld euro.

Węgry

Węgierski parlament w piątek przeforsował nowe regulacje prawne odnoszące się do instytucji Banku Centralnego. Decyzja ta została podjęta wbrew zastrzeżeniom ze strony UE oraz EBC Agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła długookresowy rating kredytowy Węgier do poziomu śmieciowego. Długookresowy rating Węgier w zagranicznej walucie został obniżony do BB+ z BBB-, perspektywa ratingu jest negatywna.

Polska
Indeks PMI dla przemysłu wyniósł w grudniu 48,8 pkt (prognoza 49,9 pkt, poprzednio 49,5 pkt) Drugi miesiąc z rzędu przemysłowy indeks wskaźników wyprzedzających PMI dla gospodarki polskiej ma wartość recesyjną (powyżej 50 pkt rozwój, poniżej – recesja) i znajduje się najniżej od października 2009. Po raz pierwszy od lipca 2010r. spada zatrudnienie. Jeżeli kolejne odczyty również będą poniżej poziomu 50 pkt. realne będzie zagrożenie co najmniej kilkumiesięcznego spowolnienia gospodarczego.

Wielka Brytania

92% członków Partii Konserwatywnej uważa, iż zawetowanie nowego traktatu UE przez Camerona było jego najlepszym jak dotąd posunięciem. Większość członków uważa, że Wielka Brytania powinna opuścić Unię.

Aukcje obligacji

Włosi sprzedali 10-cio letnie papiery o oprocentowaniu 6,98% (spadek z 7,56% na listopadowej aukcji). Rentowność obligacji 3-letnich spadła z 7,89% do 5,62%. Wartość całkowitej sprzedaży wyniosła ok. 7 mld euro, czyli mniej więcej pośrodku planu rzędu 5 – 8,5 mld euro. Jak więc widać oprocentowania spadło, ale popyt niespecjalnie dopisał.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)