Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 22 grudnia, 20.00

...

22.12.2011 | aktual.: 22.12.2011 20:23

22.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Senat Włoch udzielił w czwartek wotum zaufania rządowi Mario Montiego w sprawie programu oszczędnościowego jego gabinetu. Tym samym parlament zakończył prace nad pakietem antykryzysowym, który ma uratować finanse państwa.

- Strajk generalny sektora publicznego sparaliżował w czwartek Belgię. Na ulice nie wyjechały autobusy ani tramwaje, w całym kraju stanęła kolej, a strażnicy więzienni nie przyszli do pracy. Strajk jest odpowiedzią na reformę emerytur ogłoszoną przez nowy rząd.

- Wbrew protestom Turcji francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło w czwartek ustawę przewidującą grzywny i kary więzienia za negowanie ludobójstwa Ormian, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915-1917. W odpowiedzi Turcja odwołała swego ambasadora we Francji.

- Parlament Łotwy odrzucił w czwartek propozycję zmiany konstytucji, w myśl której rosyjski stałby się drugim, obok łotewskiego, językiem oficjalnym. Większość w parlamencie stanowią łotewskojęzyczni deputowani przeciwni tej poprawce.

- Prezydent Niemiec Christian Wulff oświadczył w czwartek, że nie poda się do dymisji z powodu zarzutów stawianych mu w związku z jego prywatnym kredytem oraz przyjacielskimi stosunkami z zamożnymi przedsiębiorcami.

- Grecy i Hiszpanie, którzy mają znikome szanse na znalezienie pracy w swoich krajach, przyjeżdżają w jej poszukiwaniu do Niemiec - pokazują opublikowane w czwartek dane niemieckiego urzędu statystycznego.

- Unia Europejska zakwestionowała trzecią już w ciągu kilkunastu miesięcy inicjatywę legislacyjną konserwatywnego rządu węgierskiego Viktora Orbana - UE uważa, że prowadzi ona do ograniczenia jednej z podstaw ustroju demokratycznego: niezawisłości sądów.

- Rosja wesprze finansowo Unię Europejską za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), jednak nie zapadła jeszcze decyzja, jaką kwotą - zapowiedział w czwartek Arkadij Dworkowicz, doradca prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew mianował w czwartek szefem swojej administracji Siergieja Iwanowa, dotychczasowego wicepremiera. Zajmie on miejsce Siergieja Naryszkina, który po niedawnych wyborach został przewodniczącym Dumy, niższej izby parlamentu.

- Manifestacja opozycji w Moskwie planowana na sobotę może zgromadzić nawet 200 tys. uczestników - wynika z sondażu, o którym informuje w czwartek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Opozycja chce znów zaprotestować przeciw sfałszowaniu wyborów do Dumy z 4 grudnia.

- KE przyznała, że Polska wciąż nie wdrożyła w pełni tzw. dyrektywy audiowizualnej, która ujednolica zasady transmisji programów TV w różnych krajach UE. Na razie jednak nie zdecydowała się na skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

- Skazana na siedem lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła w czwartek, że odmawia dalszego udziału w rozprawach sądu apelacyjnego, rozpatrującego jej odwołanie od wyroku.

- Komisja parlamentu Brazylii opublikowała w czwartek raport na temat "etnicznego ludobójstwa" Indian Guarani Kaiowa w stanie Mato Grosso do Sul, w południowo-zachodniej części kraju. "Les pistoleros", czyli płatni zabójcy wynajmowani przez wielkich posiadaczy ziemskich, popełniają "mordy etniczne" na Indianach Guarani Kaiowa - głosi raport komisji ds. praw człowieka i ludów indiańskich. Członkowie komisji odwiedzili wioski, w których dochodzi do szczególnie licznych mordów. Mieszkający tam Indianie chcą odzyskać zabrane im ziemie - pisze AFP.

- Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostro skrytykował w czwartek Francję za uchwalenie ustawy o penalizacji negowania ludobójstwa Ormian. Oświadczył, że ustawa "otwiera rany, którym trudno będzie się zabliźnić", i ogłosił posunięcia odwetowe.

- Co najmniej 57 osób zginęło, a blisko 200 zostało rannych w serii zamachów bombowych, do których doszło w czwartek rano w Bagdadzie - poinformował rzecznik irackiego ministerstwa zdrowia Zijad Tarik. To najpoważniejszy od miesięcy atak w irackiej stolicy.

- Władze Iranu zablokowały dostęp do strony internetowej brytyjskiego MSZ przeznaczonej dla Irańczyków - poinformował w czwartek szef brytyjskiego Foreign Office. To kolejny akt wrogości po listopadowym ataku demonstrantów na brytyjską ambasadę w Teheranie.

- W piątkowych oficjalnych uroczystościach pogrzebowych byłego prezydenta Czechosłowacji, a później Czech Vaclava Havla weźmie udział około tysiąca gości: polityków, dawnych opozycjonistów, przyjaciół zmarłego z kraju i zagranicy. Jak poinformowała organizująca ceremonię kancelaria prezydenta Czech, msza żałobna w katedrze św. Wita rozpocznie się w samo południe. O godzinie 12 całe Czechy uczczą pamięć Havla minutą ciszy, a potem rozlegnie się bicie dzwonów we wszystkich czeskich kościołach. (PAP)

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)