Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 23 grudnia, 17.00
...
23.12.2010 | aktual.: 23.12.2010 17:23
23.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Parlament Ukrainy zatwierdził w czwartek w drugim i ostatnim czytaniu budżet państwa na rok 2011, który ma odpowiadać warunkom otrzymania pomocy kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w łącznej kwocie 15 mld dolarów.
- Parlament Grecji przyjął w czwartek w nocy projekt budżetu państwa na rok 2011, który przewiduje liczne cięcia wydatków, wymagane przez UE. Zakładane oszczędności mają wynieść 14 mld euro.
- Parlament Rumunii już po raz czwarty w tym roku odrzucił wniosek o wotum nieufności dla rządu premiera Emila Boca. Czwartkowe głosowanie oznacza, że krucha koalicja rządząca może kontynuować reformy konieczne dla korzystania z międzynarodowej pomocy finansowej.
- Na Litwie akcyza na alkohol nie zostanie zmniejszona o prawie 30 procent, a godziny handlu alkoholem nie będą wydłużone o dwie godziny, do północy. Parlament nie odrzucił w czwartek prezydenckiego weta w sprawie poprawek do ustawy o kontroli alkoholu.
- Mińska milicja ogłosiła w czwartek, że 19 osób zatrzymanych po niedzielnej demonstracji opozycji, w tym pięciu kandydatów w wyborach prezydenckich na Białorusi, jest aresztowanych i podejrzanych "o związek z przestępstwem" z artykułu o masowych zamieszkach. Wszyscy przetrzymywani są w areszcie śledczym KGB, toczy się śledztwo - powiadomiła milicja. Pięciu aresztowanych kandydatów w minionych wyborach to: Aleś Michalewicz, Uładzimir Niaklajeu, Wital Rymaszeuski, Andrej Sannikau i Mikoła Statkiewicz. Aresztowana jest też żona Sannikaua - dziennikarka Iryna Chalip. Pozostałe osoby w większości są związane z kampaniami wyborczymi kandydatów.
- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i sekretarz stanu USA Hillary Clinton wydały w czwartek wspólny komunikat, w którym krytykują przebieg wyborów na Białorusi, potępiają przemoc po wyborach i żądają natychmiastowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych.
- Przesyłka z materiałem wybuchowym dotarła w czwartek także do ambasady Ukrainy w Rzymie - podała Ansa. Paczkę na czas przechwyciła policja. Nikomu nic się nie stało. Nie doszło do eksplozji. Wcześniej doszło do eksplozji przesyłek w ambasadach Szwajcarii i Chile. Zostały w nich ranne dwie osoby, w tym jedna ciężko.
- Minister ds. sił zbrojnych Korei Płn. Kim Jong Dzun oświadczył w czwartek, że wojsko w jego kraju jest gotowe do prowadzenia "świętej wojny" z Koreą Płd. z użyciem środków odstraszania nuklearnego, gdyby władze w Seulu próbowały wszcząć konflikt. Minister dodał, że Korea Południowa przygotowuje się do wojny, przeprowadzając manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji.
- Korea Południowa przeprowadziła w czwartek manewry wojskowe na dużą skalę w pobliżu granicy z Koreą Północną. Ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji były pokazem siły Seulu wobec ewentualnych kolejnych prowokacji ze strony Phenianu.
- Ostrzegając przed eskalacją przemocy na Wybrzeżu Kości Słoniowej Rada Praw Człowieka ONZ poinformowała w czwartek, że w ciągu niespełna miesiąca około 200 osób zginęło w tym kraju w zamieszkach pomiędzy rywalizującymi obozami zwolenników dwóch prezydentów.
- Spośród swoich sąsiadów Czesi - już tradycyjnie - najlepiej oceniają stosunki ze Słowakami i Polakami - wynika z sondażu praskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (CVVM). Za pozytywne relacje czesko-słowackie uznało 94 proc. badanych, a czesko-polskie - 92 proc. Ponadto stosunki Czech ze Słowacją 53 proc. ankietowanych opisało jako bardzo dobre. W odniesieniu do Polski ocenę bardzo dobrą dało 29 proc. respondentów.
amp/