Trwa ładowanie...
d107zdd
d107zdd

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 25 listopada, 17.00

...
Share
d107zdd

25.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji powtórzył postulaty ws. finansowania unijnych polityk i udziału PE w negocjacjach na temat nowej perspektywy finansowej po 2013 r. Od ich spełnienia przez rządy PE uzależnia zgodę ws. budżetu UE na 2011 r.

- Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której z jednej strony wyraża zaniepokojenie "sygnałami erozji demokracji" na Ukrainie, a z drugiej chwali wiele pozytywnych przemian, zwłaszcza gospodarczych, dokonujących się obecnie w tym kraju.

d107zdd

- Przywódcy irlandzkiej opozycji zapowiedzieli w czwartek, że jeśli w przedterminowych wyborach, do których dojdzie zapewne na początku przyszłego roku, obalą rząd Briana Cowena, zrewidują rządowy plan oszczędnościowy.

- Kilkanaście tysięcy ukraińskich przedsiębiorców, którzy demonstrują w Kijowie przeciwko nowemu kodeksowi podatkowemu, zażądało w czwartek dymisji ministra spraw wewnętrznych Anatolija Mohylowa.

- Setki Greków przemaszerowały w czwartek przez centrum Aten w ramach protestu przeciwko rządowym planom oszczędnościowym. Na znak protestu przeciwko projektom ustaw likwidujących umowy zbiorowe, miejski transport w stolicy funkcjonował z dużymi przerwami.

- Rzymskie Koloseum i Krzywą Wieżę w Pizie okupują w czwartek studenci protestujący przeciwko polityce rządu Silvio Berlusconiego wobec szkolnictwa wyższego. Manifestacje i protesty trwają drugi dzień z rzędu w kilku miastach Włoch.

d107zdd

- Prezydent Korei Południowej Li Miung Bak przyjął w czwartek dymisję ministra obrony Kim Te Junga, krytykowanego za sposób, w jaki kraj zareagował na wtorkowy atak ze strony Korei Północnej.

- Prezydent Iraku Dżalal Talabani oficjalnie powierzył w czwartek dotychczasowemu premierowi Nuriemu al-Malikiemu misję stworzenia nowego rządu - poinformowała telewizja al-Irakija. Po ponad ośmiu miesiącach impasu politycznego, trwającego od wyborów parlamentarnych, Maliki ma teraz 30 dni na sformowanie gabinetu.

- Rosja pozwoli NATO na tranzyt przez swoje terytorium pojazdów opancerzonych dla dowodzonych przez NATO sił w Afganistanie - poinformował w czwartek w Moskwie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

- Ok. 90 proc. ofiar przemocy małżeńskiej we Francji nie zgłasza skargi na swojego prześladowcę - wynika z raportu, o którym pisze w czwartek dziennik "Liberation". Według francuskich statystyk, średnio co 2,5 dnia ginie kobieta pobita przez partnera.

d107zdd

- Prawie trzy czwarte Francuzów aprobuje plan pomocy Unii Europejskiej dla Irlandii - wynika z sondażu instytutu BVA, którego rezultaty opublikowano w czwartek w Paryżu. Znaczna większość uważa też, że Francja może doświadczyć podobnego losu co Irlandia.

- Większość Macedończyków uważa, że w czasach byłej Jugosławii żyło się "generalnie lepiej" - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu. Ponad 60 proc. respondentów jest zdania, że "życie za komunizmu było generalnie lepsze" - podkreślił Anastas Wangeli z Centrum Badań Politycznych w dzienniku "Nova Makedonija", gdzie opublikowano wyniki sondażu, przeprowadzonego w listopadzie na próbie 1094 osób.

- Holandia wydała Europejski Nakaz Aresztowania Klaasa Fabera, pochodzącego z tego kraju nazistowskiego zbrodniarza wojennego, który obecnie mieszka w Niemczech - poinformował w czwartek holenderski sąd.

amp/

d107zdd

Podziel się opinią

Share
d107zdd
d107zdd