Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 14 września, 20.00
...
14.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung", że już można dostrzec pozytywne efekty niedawnej decyzji banku o nieograniczonym skupowaniu obligacji zadłużonych krajów eurolandu.
- Grecja może dostać nieco więcej czasu na realizację zobowiązań, stanowiących warunek pomocy finansowej, ale nie dostanie więcej pieniędzy - zasygnalizowali w piątek szefowie resortów finansów państw strefy euro, obradujący na Cyprze.
- Pod presją partnerów ze strefy euro, Hiszpania zapowiedziała w piątek, że do końca miesiąca przedstawi program nowych reform w celu uzdrowienia finansów publicznych. Partnerzy naciskają, by Madryt zdecydował się wreszcie, czy potrzebuje finansowego wsparcia.
- Dług publiczny Hiszpanii wzrósł w drugim kwartale bieżącego roku o 3,8 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem i osiągnął rekordową wysokość 804 miliardów 388 milionów euro, czyli 75,9 proc. PKB.
- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wyraził w piątek przekonanie, że po wyborach parlamentarnych wszelkie obawy UE znikną, a drogę integracji z Unią Ukraina przejdzie do końca.
- Benedykt XVI przybył w piątek wczesnym popołudniem do Libanu rozpoczynając trzydniową pielgrzymkę do tego kraju. Na lotnisku w Bejrucie papieża powitał prezydent Michel Suleiman. W samolocie Benedykt XVI mówił o potrzebie wstrzymania dostaw broni do Syrii.
- Setki ludzi demonstrowały w piątek w libańskim Trypolisie przeciwko wizycie papieża, który tego dnia przyleciał do Bejrutu, a także przeciwko nakręconemu w USA filmowi szkalującemu Mahometa - informują świadkowie.
- Japonia zamierza stopniowo odchodzić od energii nuklearnej i będzie się starała zrezygnować z niej całkowicie w latach 30. obecnego wieku. Decyzja w tej sprawie zapadła w piątek na "spotkaniu ministerialnym" - informuje agencja Kyodo.
- Socjalistyczny prezydent Francois Hollande ogłosił w piątek zamknięcie za cztery lata najstarszej francuskiej elektrowni jądrowej w Fessenheim, w Alzacji. Podtrzymał też sprzeciw rządu wobec wydobycia gazu łupkowego przy użyciu obecnie dostępnych metod.
- Duchowo-polityczny przywódca Iranu Ali Chamenei wezwał w piątek Stany Zjednoczone do ukarania autorów antyislamskiego filmu o proroku Mahomecie. Podczas antyamerykańskich protestów przeciwko filmowi w krajach arabskich zginęło dotychczas osiem osób.
- Kilkutysięczny tłum demonstrujących muzułmanów zaatakował w piątek ambasady Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA w stolicy Sudanu, Chartumie. Antyamerykańskie protesty w Sudanie dotyczyły wyprodukowanego w USA obraźliwego filmu o islamie.
- Jemeńska policja strzałami w powietrze rozproszyła w piątek tłum manifestantów w okolicy ambasady amerykańskiej w Sanie. Dzień wcześniej, gdy tłum zaatakował tę ambasadę, w zajściach zginęło czterech demonstrantów. Protest wywołał antyislamski film z USA.
- Demonstranci muzułmańscy zaatakowali w piątek konsulat amerykański w Madrasie, w południowo-wschodnich Indiach, w proteście przeciw antyislamskiemu filmowi wyprodukowanemu w USA. Zostali rozproszeni przez policję, zatrzymano 86 osób - podały źródła policyjne.
- Policja użyła w piątek gazu łzawiącego i oddała strzały ostrzegawcze, usiłując rozpędzić setki demonstrantów protestujących przeciw filmowi obrażającemu islam przed ambasadą USA na przedmieściach Tunisu - podała AFP. Wg Reutersa demonstranci weszli na teren ambasady.
- Oslo jest najdroższym miastem świata, najwięcej zarabia się w Zurychu, natomiast w Tokio pracuje się najkrócej na hamburgera - wynika z raportu szwajcarskiego banku UBS. Warszawa znalazła się we wszystkich kategoriach poza pierwszą pięćdziesiątką.(PAP)
pif/ ana/