Trwa ładowanie...
d45iqfh

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 28 maja, 20.00

...
Share
d45iqfh

28.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rosja i Kazachstan zgodziły się na stworzenie unii celnej od 1 lipca 2010 roku bez Białorusi - oznajmił w piątek premier Rosji Władimir Putin.

- W Republice Czeskiej rozpoczęły się w piątek wybory parlamentarne, w których zwycięstwo, jak wynika z sondaży, odniosą socjaldemokraci, krytykujący radykalne reformy centroprawicowego rządu.

d45iqfh

- W związku z kryzysem finansowym wielu mieszkańców Niemiec z pesymizmem patrzy w przyszłość i coraz bardziej krytycznie ocenia kanclerz Angelę Merkel oraz pracę jej rządu - wynika z najnowszego sondażu dla telewizji ARD.

- Rosja nie widzi sensu w przejęciu przez koncern Gazprom kontroli nad białoruskim przedsiębiorstwem Biełtransgaz, które m.in. transportuje rosyjski gaz do Europy - powiedział w piątek rosyjski wicepremier Igor Sieczin.

- Rząd Serbii musi szybko zwolnić 8,5 tysiąca urzędników, żeby otrzymać kolejną ratę kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - informują w piątek belgradzkie media.

- W Afganistanie poległo już tysiąc żołnierzy sił USA - informuje agencja Associated Press. W piątek rano NATO poinformowało o śmierci jednego ze swych żołnierzy na południu Afganistanu. Rzecznik sił USA płk Wayne Shanks powiedział następnie, że był to Amerykanin.

d45iqfh

- Co najmniej 30 osób zginęło w piątek w Lahaurze na wschodzie Pakistanu, gdzie zaatakowane zostały dwa meczety, należące do sekty religijnej Ahmadija - informują służby medyczne.

- Grupa popierana przez maoistowskich rebeliantów przyznała się do spowodowania piątkowej katastrofy kolejowej we wschodnich Indiach, w której zginęło co najmniej 71 osób - poinformowała agencja prasowa PTI.

- Korea Północna eksportuje technologie nuklearne i balistyczne, a także korzysta z usług licznych pośredników, fikcyjnych spółek i organizacji przestępczych w celu obejścia sankcji ONZ - informuje w piątek Associated Press, powołując się na raport ONZ.

- Stan klęski żywiołowej ogłosił w dwóch departamentach Gwatemali prezydent tego kraju Alvaro Colom z powodu rosnącej aktywności wulkanu Pacaya. Popioły wyrzucane z położonego na południu kraju wulkanu spadają już na stolicę.

d45iqfh

- Australijski rząd zapowiedział w piątek, że pozwie Japonię do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze za nielegalne połowy wielorybów na Oceanie Południowym, prowadzone pod pretekstem badań naukowych.

- Niemcy, a także Belgia i Łotwa przyłączyły się do grupy dziewięciu krajów, dla których ma powstać tzw. wzmocniona współpraca, stwarzająca ułatwienia przy rozwodach między małżonkami z różnych państw członkowskich UE. Nie ma wśród nich Polski.

- We Włoszech mogło dojść do tuszowania przypadków pedofilii, także przez biskupów - przyznał w piątek po raz pierwszy przewodniczący Episkopatu kardynał Angelo Bagnasco. Skandal nadużyć był jednym z tematów obrad Konferencji Episkopatu Włoch w Watykanie.

- Część ulicy Polskiej w Odessie otrzymała imię tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - poinformował w piątek PAP konsul generalny RP w Odessie Wiesław Mazur. (PAP)

amp/

d45iqfh

Podziel się opinią

Share
d45iqfh
d45iqfh