Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 22 marca, 17.00
...
22.03.2010 | aktual.: 22.03.2010 17:38
22.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- W kontekście debaty nad wzmocnieniem strefy euro i stworzeniem instrumentów pomocowych dla Grecji Polska ostrzega przed nadmiernym i wykraczającym poza traktaty podziałem na dwie grupy w UE: strefę euro i kraje spoza niej - powiedział PAP Mikołaj Dowgielewicz.
- Mimo sprzeciwu Niemiec szef Komisji Europejskiej Jose Barroso ponowił w poniedziałek apel o pilną zgodę w sprawie instrumentu skoordynowanej pomocy dla pogrążonej w tarapatach finansowych Grecji. Na kanclerz Angelę Merkel naciskają też inne kraje UE.
- Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zaproponował w poniedziałek w Berlinie, by kandydaci państw członkowskich na komisarzy UE startowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tak wyłonieni członkowie KE mieliby demokratyczny mandat - mówił.
- Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła w niedzielę ustawę o reformie opieki zdrowotnej. Zapewnia ona ubezpieczenia medyczne nieubezpieczonym Amerykanom i kładzie kres dyskryminacyjnym praktykom firm ubezpieczeniowych. Senat przegłosował reformę juz wcześniej.
- Nowy traktat USA-Rosja mający zastąpić wygasły w grudniu układ START-1 o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych będzie gotowy "w najbliższych dniach" - oświadczył w poniedziałek rosyjski wiceszef dyplomacji Siergiej Riabkow, cytowany przez rosyjskie agencje.
- Nowy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz anuluje dekrety swego poprzednika Wiktora Juszczenki uznające Stepana Banderę i Romana Szuchewycza za bohaterów narodowych - poinformował w poniedziałek na swej stronie internetowej kijowski dziennik "Siegodnia".
- Dotkliwa klęska centroprawicy w niedzielnych wyborach regionalnych to sygnał rozczarowania Francuzów polityką prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego - podkreśla w poniedziałek paryska prasa. Zwraca też uwagę na niską frekwencję wyborczą. Centroprawicowa Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) - partia prezydenta Sarkozy'ego, będzie kontrolować tylko trzy z 26 francuskich regionów (metropolitalnych i zamorskich), podczas gdy lewica przejęła aż 23 - wskazują opublikowane w poniedziałek wyniki niedzielnej drugiej tury wyborów regionalnych.
- Prawie 100 procent Litwinów uważa, że Sejm i rząd w ich kraju pracują źle - wynika z sondażu instytutu Prime Consulting, którego rezultaty opublikowano w poniedziałek w tygodniku "Veidas".
- 200 tysięcy ludzi demonstrowało w niedzielę na Mallu, gigantycznym skwerze pod Kapitolem w Waszyngtonie, na rzecz reformy imigracyjnej. Domagali się legalizacji statusu imigrantów przebywających w USA bez prawa pobytu i pracy. Wśród uczestników byli Polacy.
- Policja w Irlandii (Garda Siochana) przystąpiła w poniedziałek do pierwszego w historii kraju tzw. włoskiego strajku, protestując przeciwko cięciom w sektorze publicznym.
- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu otrzymał odpowiedź Rosji na skargę 13 bliskich ofiar zbrodni katyńskiej - dowiedziała się w poniedziałek PAP w biurze prasowym Trybunału. Jej treść powinna być znana w ciągu najbliższych dni.
- Izraelskie samoloty zbombardowały w nocy z niedzieli na poniedziałek cele w południowej części Strefy Gazy - poinformowały źródła palestyńskie. Do ataku doszło po ostrzale rakietowym ze Strefy.
- Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International zaapelowała w poniedziałek do rządu Kazachstanu o położenie kresu powszechnym torturom i nielegalnemu zatrzymywaniu podejrzanych.
- Władze Korei Północnej zakazały obracania obcą walutą po tym, jak w grudniu 2009 roku dokonały dewaluacji wona. Władze zagroziły zastosowaniem kary śmierci wobec osób nieprzestrzegających zakazu.
- Komisja Europejska zaproponuje w środę nowe zasady ułatwiające rozwody między małżonkami z różnych państw członkowskich UE. Mają się one stosować tylko do dziesięciu krajów UE, uczestniczących w tzw. "wzmocnionej współpracy", wśród których nie ma Polski.
- Poniedziałek jest trzecim i ostatnim dniem strajku ok.12 tys. pracowników linii lotniczych British Airways (BA). Reprezentujący ich związek zawodowy Unite jest gotów do dalszych rozmów, aby uniknąć kolejnych strajków, lecz nie ma odzewu ze strony dyrekcji BA.
- Piloci niemieckiego flagowego towarzystwa lotniczego Lufthansa poinformowali w poniedziałek, że w połowie kwietnia przeprowadzą czterodniowy strajk po tym, gdy załamały się rozmowy ich związku zawodowego Cockpit z pracodawcą. (PAP)
mln/ asa/