Trwa ładowanie...
d2a42fr
d2a42fr

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 5 lipca, 20.00

...
Share
d2a42fr

05.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso pogratulował w poniedziałek Bronisławowi Komorowskiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Polsce, podkreślając, że za jego prezydentury "Polska będzie odnosić jeszcze większe sukcesy w UE".

- Bronisław Komorowski będzie prezydentem zgody i pojednania, pewnym i wiarygodnym reprezentantem Polski - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, komentując ogłoszone przez PKW oficjalne wyniki wyborów prezydenckich.

d2a42fr

- Na Kubie jest obecnie "najmniej więźniów politycznych od czasu rewolucji kubańskiej" z 1959 roku. Wzrosła jednak liczba "samowolnych krótkotrwałych zatrzymań" - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez kubańską Komisję Praw Człowieka.

- Około 15 tys. Izraelczyków przeszło w poniedziałek ulicami Tel Awiwu, by okazać solidarność z żołnierzem Giladem Szalitem, przetrzymywanym od czterech lat przez palestyńskich bojowników w Strefie Gazy.

- Ministrowie spraw zagranicznych Hiszpanii, Francji i Włoch udadzą się w lipcu do rządzonej przez radykalny Hamas Strefy Gazy, aby sprawdzić obiecane przez Izrael złagodzenie blokady - poinformował w poniedziałek premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero.

- Premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fajed spotkał się w poniedziałek w Jerozolimie z izraelskim ministrem obrony Ehudem Barakiem i przedstawił mu żądania, dotyczące m.in. zaprzestanie przez Izrael ataków na miasta leżące na Zachodnim Brzegu.

d2a42fr

- Palacze, którzy zamierzają wziąć udział w tegorocznym święcie piwa Oktoberfest w Monachium nie będą mieli łatwego życia. W przeprowadzonym w niedzielę referendum, mieszkańcy tego miasta wypowiedzieli się za całkowitym zakazem palenia w restauracjach, barach, kawiarniach i namiotach, w których serwowany będzie złocisty trunek.

- Przestrzeń powietrzna nad Turcją została zamknięta dla izraelskich samolotów wojskowych - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju Ahmet Davutoglu, cytowany przez dziennik "Hurriyet".

- Poniedziałkowy "Washington Post" w artykule z okazji amerykańskiego Święta Niepodległości ocenia, że w krajach świata - zwłaszcza Rosji, Chinach i Iranie - nastąpił regres demokracji, a w osobnym materiale krytykuje Pekin za politykę wobec Ujgurów w Sinkiangu.

- Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle ocenił w poniedziałek, że zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w Polsce jest "proeuropejskim sygnałem".

d2a42fr

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przybyła w poniedziałek w południe (czasu lokalnego) do Gruzji, po wcześniejszej wizycie tego dnia w Armenii. W rozmowie z grupą kobiet-członkiń organizacji społecznych i politycznych Clinton zapewniła, że Stany Zjednoczone będą wspierać starania o umocnienie demokracji w Gruzji.

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przestrzegała w poniedziałek Tbilisi przed dawaniem Moskwie jakiegokolwiek pretekstu do podejmowania kolejnych agresywnych działań przeciwko Gruzji, wvciąż odczuwającej skutki wojny z Rosją w sierpniu 2008 roku.

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zapewniła w poniedziałek władze w Tbilisi o "niewzruszonym" poparciu Stanów Zjednoczonych dla Gruzji. Przekonywała też, że poprawa w stosunkach między USA a Rosją nie odbywa się kosztem Gruzji.

- Na Morzu Czerwonym somalijscy piraci uprowadzili tankowiec z 18 filipińskimi marynarzami na pokładzie, pływający pod banderą Wysp Marshalla - poinformowały w poniedziałek unijne siły morskie do walki z piractwem u wybrzeży Somalii, prowadzące operację "Atalanta".

d2a42fr

- Nowe prawo, zezwalające bez ograniczeń na aborcję do 14. tygodnia ciąży, weszło w poniedziałek w życie w Hiszpanii, mimo że opozycja zaskarżyła je do Trybunału Konstytucyjnego.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy pogratulował w poniedziałek Bronisławowi Komorowskiemu wyboru na prezydenta RP. Szef francuskiego państwa wyraził przy tym nadzieję, że za kadencji nowego prezydenta Polska potwierdzi swą rolę w Europie.

- Wikariat Rzymu zgodził się na inspekcję grobowca jednego z szefów groźnego gangu, pochowanego w bazylice świętego Apolinarego. Grób chce otworzyć prokuratura, prowadząca dochodzenie w sprawie porwania w 1983 roku córki pracownika Watykanu - Emanueli Orlandi.

- Rosja, Kazachstan i Białoruś podpisały w poniedziałek oświadczenie o wejściu w życie kodeksu unii celnej - podała agencja ITAR-TASS z Astany, gdzie zorganizowano szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES).

d2a42fr

- Prezydent Kirgistanu Roza Otunbajewa ostrzegła w poniedziałek, że w jej kraju utrzymuje się ryzyko dalszych aktów przemocy.

- Prezydenci Rosji Dmitrij Miedwiediew i Niemiec Christian Wulff pogratulowali marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu, który - według cząstkowych nieoficjalnych danych z większości obwodów głosowania - został zwycięzcą II tury wyborów prezydenckich.

- Położony nad Dunajem 300-tysięczny Gałacz (wschodnia Rumunia) jest zagrożony powodzią - poinformowały w poniedziałek miejscowe władze. Trwa budowa wału przeciwpowodziowego o długości 4,5 km, który ma zapobiec katastrofie.

- Iran poinformował w poniedziałek, że Niemcy, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) odmawiają tankowania irańskich samolotów pasażerskich po wprowadzeniu przez USA jednostronnych sankcji wobec Teheranu - podała agencja ISNA.

- Zwłoki zmarłego na Islandii i tam pochowanego byłego szachowego mistrza świata Bobby'ego Fischera zostały na krótko ekshumowane, by pobrać próbki do badań DNA w związku z roszczeniem o domniemane ojcostwo 9-letniej dziewczynki z Filipin. (PAP)

zdz/ ana/ asa/

d2a42fr

Podziel się opinią

Share
d2a42fr
d2a42fr