Trwa ładowanie...
d186jhl
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 28-29 stycznia

...

Share
d186jhl

29.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

Amerykańska marynarka wojenna chce wysłać na Bliski Wschód pływającą bazę dla komandosów - podał w sobotę dziennik "Washington Post". Powodem jest wzrost napięcia między USA a Iranem oraz sytuacja w Jemenie, gdzie coraz większy wpływ zdobywa Al-Kaida.

Grupa inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przybyła w niedzielę nad ranem do Iranu z trzydniową misją,której celem jest zbadanie "kwestii związanych" z programem nuklearnym tego kraju - poinformowała oficjalna irańska agencja prasowa IRNA. Tymczasem w niedzielę parlament irański ma debatować nad niezwłocznym wstrzymaniem eksportu ropy naftowej do UE.

d186jhl

Minister obrony USA Leon Panetta publicznie przyznał, że pakistański lekarz przekazał Stanom Zjednoczonym kluczowe informacje przed akcją amerykańskich komandosów, podczas której w maju 2011 r. zabity został przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden.

Brytyjski premier David Cameron potwierdził w sobotę, że Londyn utrzymuje koniec 2014 roku jako ostateczną datę wycofania brytyjskich sił bojowych z Afganistanu - mimo francuskiej propozycji przewidującej przyspieszenie przekazywania kontroli Afgańczykom.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel "aktywnie" poprze Unię na rzecz Ruchu Ludowego (UMP) prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w kampanii przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji.

Jak wynika z ostatniego sondażu opini przeprowadzonego w sobotę wśród wyborców republikańskich na Florydzie, Mitt Romney zwiększył przewagę nad swym najgroźniejszym konkurentem Newtem Gingrichem z 8 do 11 pkt. procentowych. 31 bm. na Florydzie odbęda się kolejne prawybory poprzedzające wyłonienie kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej.

d186jhl

Mieszkańcy Rzymu z powodu wzrostu ceny paliw, zbliżającej się do 2 euro za litr, coraz mniej jeżdżą samochodami - odnotowały służby miejskie. W ciągu miesiąca o 10 procent spadła liczba aut wjeżdżających do strefy ograniczonego ruchu w centrum.

Ok. tysiąca osób zebrało się w sobotę w Ałma Acie w Kazachstanie, by protestować przeciwko wynikom wyborów parlamentarnych z 15 stycznia br., w których zwyciężyła partia prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, oraz przeciw prześladowaniu opozycji.

Co najmniej pięć osób zginęło w sobotnim ataku rebelianckim, do którego doszło w lokalu wyborczym w stanie Manipur, na północnym wschodzie Indii. W regionie trwają obecnie wybory lokalne - poinformowała policja.

Ratownicy przeszukujący wrak statku Costa Concordia znaleźli w sobotę zwłoki kobiety. To już 17. ofiara katastrofy u wybrzeży Toskanii, która wydarzyła się 13 stycznia.

d186jhl

Słoweński parlament zatwierdził w sobotę konserwatystę Janeza Janszę na stanowisku premiera. Jansza stanie na czele koalicji składającej się z pięciu partii mimo porażki w wyborach parlamentarnych z 4 grudnia ubiegłego roku.

W sobotę w Syrii siły rządowe kontynuowały natarcie na główne ośrodki ruchu opozycyjnego, atakując niemal w całej prowincji stołecznej i w Hims, w centrum kraju. Powstańcy syryjscy zabili oficera i sześciu żołnierzy w ataku na autobus wojskowy pod Damaszkiem.

Misja obserwacyjna Ligi Arabskiej w Syrii została zawieszona ze względu na nasilenie przemocy w tym kraju - potwierdził w sobotę w komunikacie sekretarz generalny tej panarabskiej organizacji.

Syryjska armia nasiliła w niedzielę ofensywę w celu odzyskania wschodnich przedmieść Damaszku, w której zginęło ponad 20 ludzi, w tym wielu cywilów. Jednocześnie szeregi armii reżimowej opuszcza coraz więcej żołnierzy - informują obrońcy praw człowieka.

d186jhl

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zamierza otworzyć biuro w Fukushimie, by z bliska śledzić wysiłki mające na celu ograniczenie skutków kryzysu wywołanego uszkodzeniem elektrowni atomowej w tym mieście - podały w niedzielę japońskie media.

Setki pasażerów utknęły w sobotę na hiszpańskich lotniskach, po tym jak linie Spanair z siedzibą w Barcelonie niespodziewanie zakończyły działalność i anulowały wszystkie loty. Niektóre połączenia odwoływano 30 minut przed odlotem.

Archeolodzy odkryli we wschodniej Anglii pozostałości rozległej rzymskiej rezydencji wiejskiej i zabudowań gospodarczych sprzed ponad 1800 lat - informuje serwis internetowy BBC News.(PAP)

bas/

d186jhl

Podziel się opinią

Share
d186jhl
d186jhl