Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 26 paździenika, 20.20

...

26.10.2011 | aktual.: 26.10.2011 21:08

26.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Syn zabitego w zeszłym tygodniu przywódcy Libii Muammara Kadafiego, Saif al-Islam, oraz były szef wywiadu Abdullah al-Senussi zaproponowali, że oddadzą się w ręce Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze - poinformowały w środę nowe władze Libii.

- Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze nie potwierdził w środę doniesień, że syn Muammara Kadafiego, Saif al-Islam, oraz były szef wywiadu Abdullah al-Senussi chcą się oddać w ręce Trybunału. Do MTK nie trafiły dotychczas informacje w tej sprawie.

- Były szef libijskiego wywiadu za czasów Muammara Kadafiego, Abdullah al-Senussi, poszukiwany m.in. przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), znajduje się od środy w Nigrze - poinformował anonimowy doradca nigerskiego prezydenta, cytowany przez agencję AP.

- Na cmentarzu w Święcianach, miejscowości oddalonej o ok. 50 km na północ od Wilna, zniszczono 50 grobów polskich legionistów i dwie tablice pamiątkowe w językach polskim i litewskim. Sprawę bada policja.

- Niemiecki rząd zamierza zamknąć 31 koszar wojskowych w całym kraju oraz zmniejszyć kilkadziesiąt kolejnych - wynika z planów przedstawionych w środę przez ministra obrony Thomasa de Maiziere'a, stanowiących część głębokiej reformy niemieckiej armii.

- Z inicjatywy premiera Władimira Putina w Rosji przygotowywana jest amnestia podatkowa, która obejmie zaległości podatkowe około 33 mln obywateli na sumę prawie 36 mld rubli (1,17 mld dolarów).

- Była premier Ukrainy, opozycjonistka Julia Tymoszenko będzie odbywać karę 7 lat pozbawienia wolności w zwykłym więzieniu - oświadczył w środę przedstawiciel ukraińskiej służby penitencjarnej Ihor Andruszko.

- Grupa izraelskich uczniów ostatnich klas szkół średnich - a więc w wieku przedpoborowym - zbiera podpisy pod apelem do ministra obrony, by nie wymieniać ich na terrorystów, gdyby jako żołnierze dostali się do niewoli.

- Sąd w Egipcie skazał w środę na siedem lat więzienia dwóch policjantów, którzy przed rokiem zabili młodego mężczyznę. Jego śmierć wywołała protesty i stała się jedną z przyczyn rewolty w Egipcie - pisze w środę agencja Reuters.

- Amerykanie coraz bardziej niepokoją się o przyszłość kraju, nie ufają rządowi ani Kongresowi i w dużej mierze zgadzają się z hasłami lewicowego ruchu "Okupuj Wall Street" - to konkluzje najnowszego sondażu "New York Timesa" i telewizji CBS News.

- Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow zarzucił w środę złamanie etyki dziennikarskiej Władimirowi Poznerowi, który określił jego piątkową wypowiedź o gotowości Moskwy do rozpatrzenia sprawy rehabilitacji ofiar Katynia jako "cyniczną" i "bezwstydną".

- W dotkniętych trzęsieniem ziemi miastach na wschodzie Turcji stopniowo odwołuje się akcje ratunkowe, a na pierwszy plan wysuwa się problem, jak zapewnić tymczasowe schronienie setkom tysięcy ofiar wobec ujemnych temperatur w nocy i spodziewanych opadów śniegu.

- Córeczka prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, Giulia, spędza pierwsze dni na świecie w paryskim apartamencie swojej mamy Carli Bruni-Sarkozy - donosi w środę tygodnik "Paris Match". Według gazety, dziewczynka wciąż otrzymuje prezenty z całego świata.

- Niemiecki Bundestag dał kanclerz Angeli Merkel zielone światło, upoważniające ją do zgody na ustalenia antykryzysowego szczytu strefy euro, który odbędzie się w środę wieczorem, w tym na wzmocnienie funduszu stabilizacji euro EFSF.

- Ryzyko dla Niemiec, związane z planowanym wzmocnieniem funduszu stabilizacji euro EFSF jest do przyjęcia - oceniła w środę niemiecka kanclerz Angela Merkel. Jak podkreśliła, celem planów antykryzysowych w eurolandzie jest zbudowanie "muru ochronnego".

- Premier Włoch Silvio Berlusconi i przywódca koalicyjnej Ligi Północnej Umberto Bossi zawarli w nocy z wtorku na środę porozumienie w sprawie treści listu do Unii Europejskiej na temat działań antykryzysowych, jakie podejmie centroprawicowy gabinet - podały media.

- Idea rządu gospodarczego strefy euro przybiera coraz bardziej realną formę - ocenił w środę z zadowoleniem minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe. Od wyników szczytu w Brukseli francuski rząd uzależnia przyjęcie nowego planu oszczędności budżetowych.

- Ambasadorzy państw UE porozumieli się w sprawie umowy o małym ruchu granicznym z obwodem kaliningradzkim, która obejmie części Pomorza oraz Warmii i Mazur - poinformowały PAP w środę źródła dyplomatyczne.

- Szef Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Abdel Dżalil zaapelował w środę do NATO o utrzymanie sił Sojuszu w Libii "co najmniej do końca roku".

- Po zakończeniu walk w Libii rozwiązują się pierwsze oddziały sił powstańczych. Natomiast rozbrajanie ludności cywilnej potrwa jeszcze zapewne wiele miesięcy - pisze w środę agencja dpa.

- Opóźnia się podanie wyników wyborów parlamentarnych w Tunezji. Zapowiadana na noc z wtorku na środę konferencja prasowa, na której miały zostać podane wstępne oficjalne rezultaty głosowania, została przełożona.

- Unia Europejska wyasygnowała 105 milionów euro na ratowanie Pompejów - ogłosił w środę włoski minister kultury Giancarlo Galan. W ostatnich dniach na terenie słynnych wykopalisk na południu Włoch znów runęły kolejne kawałki murów.

- Co najmniej osiem osób zginęło, a sześć uznano za zaginione w wyniku gwałtownych ulew i osunięć ziemi w Ligurii i Toskanii - poinformowała w środę włoska Obrona Cywilna.(PAP)

pif/ osz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)