Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 11 września, 17.00
...
11.09.2012 | aktual.: 11.09.2012 17:23
11.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Kraje UE spoza euro chcą większych zabezpieczeń instytucjonalnych i finansowych, by ewentualnie wejść do wspólnego nadzoru bankowego z kluczową rolą Europejskiego Banku Centralnego. Chcą więcej niż statut obserwatora w Radzie Prezesów EBC - mówią źródła UE.
- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ostrzegł we wtorek przed zbytnim pośpiechem przy wprowadzaniu europejskiego nadzoru nad bankami w UE. Sprawowana przez Europejski Bank Centralny (EBC) kontrola powinna objąć jego zdaniem tylko największe banki.
- Były francuski premier Dominique de Villepin został we wtorek zatrzymany przez policję w celu przesłuchania go w ramach śledztwa dotyczącego domniemanych nadużyć finansowych, w które miała być zamieszana prowadząca luksusowe hotele firma Relais & Chateaux.
- Według ostatnich sondaży, obecny prezydent USA Barack Obama zwiększa przewagę nad swym republikańskim rywalem Mittem Romney'em, jednak Romney wciąż jeszcze ma szanse aby go dogonić.
- Dwie osoby, które zginęły w wypadku polskiego autokaru pod Miluzą to obywatele polscy, kolejnych 11 osób jest w stanie ciężkim, niektórym z nich grozi utrata życia - to najnowszy bilans wtorkowej tragedii podany przez rzecznika MSZ Marcina Bosackiego.
- Po podniesieniu polskiego autokaru, który uległ wypadkowi we wtorek rano pod Miluzą (Mulhouse) na wschodzie Francji, nie znaleziono żadnej ofiary - podały francuskie lokalne media. W katastrofie drogowej zginęły dwie osoby, a kilkanaście jest ciężko rannych.
- Kilkanaście osób ciężko rannych we wtorkowym wypadku polskiego autokaru pod Miluzą przejdzie w najbliższych godzinach operacje w szpitalach we wschodniej Francji - poinformowała prasa lokalna, cytując obecnego na miejscu lekarza z jednostki strażackiej.
- Po latach wahań Polska podpisze w czwartek umowę o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - poinformował we wtorek wicepremier Waldemar Pawlak przy okazji Międzynarodowej Wystawy Lotnictwa i Astronautyki ILA w Berlinie.
- Premier Izraela Benjamin Netanjahu we wtorek ponownie zapowiedział, że jego kraj dokona ataku na Iran bez wsparcia USA, jeśli państwa Zachodu nie wyznaczą Teheranowi nieprzekraczalnej granicy w rozwijaniu kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego.
- Prezydent Władimir Putin nakazał podmiotom gospodarczym o strategicznym znaczeniu dla Rosji, by uzgadniały z rządem swoje postępowanie w sytuacjach, gdy wobec nich ze strony innych państw lub organizacji międzynarodowych wysuwane są jakieś żądania.
- Władze chińskie zapowiadają kontynuację polityki promocji inwestycji zagranicznych i współpracy transgranicznej. Deklaracje taką złożyli przedstawiciele rządu na XVI Międzynarodowych Targach Inwestycji i Handlu Zagranicznego w Xamenie w Chinach.
- Przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri potwierdził na nagraniu wideo śmierć czołowego stratega siatki terrorystycznej, określanego jako numer dwa w organizacji, Abu Jahji al-Libiego - podała we wtorek agencja Reutera.
- Manifestacja w Barcelonie z okazji Narodowego Dnia Katalonii pod hasłem "Katalonia - nowe państwo w Europie" zgromadziła we wtorek setki tysięcy ludzi. Trwające od lat zabiegi Katalończyków o niepodległość nasiliły się w kryzysie, który dotknął cały kraj.
- Pekin wysłał dwa statki patrolujące w rejon wysp na Morzu Wschodniochińskim, stanowiących przedmiot sporu z Japonią - podała we wtorek agencja Xinhua. Dzień wcześniej Tokio poinformowało, że wykupiło trzy z pięciu wysp.
- Niemiecki Trybunał Konstytucyjny poinformował we wtorek, że ogłosi zgodnie z planem w środę orzeczenie w sprawie zgodności z konstytucją Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS). Polityk CSU Peter Gauweiler domagał się wstrzymania decyzji.
- Europosłanka PO Małgorzata Handzlik poinformowała we wtorek dziennikarzy w Parlamencie Europejskim, że zawiesiła swoje członkostwo w Platformie Obywatelskiej do czasu wyjaśnienia podejrzeń o wyłudzenie przez nią pieniędzy z kasy europarlamentu.
- Rzecznik MSZ Marcin Bosacki poinformował we wtorek, że w wypadku polskiego autokaru, do którego doszło rano pod Miluzą na wschodzie Francji, zginęły dwie osoby. Jak dodał, 32 osoby są w szpitalach; 12 osób jest ciężko rannych, a 20 - lekko i nic im nie zagraża.
- Sąd rejonowy w Charkowie ogłosił we wtorek przerwę do 15 października w procesie Julii Tymoszenko oskarżonej o malwersacje z lat 90., gdy kierowała firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU), która handlowała m.in. gazem.
- Dwaj amerykańscy jeńcy wojenni potajemnie informowali Waszyngton o zbrodni w Katyniu. W 1943 r. widzieli w lesie katyńskim zwłoki polskich oficerów - pisze agencja Asscociated Press relacjonując ujawnione w poniedziałek dokumenty z archiwów USA.
- Zbiorowy grób ok. 500 osób znaleziono w mieście Nadżaf w środkowym Iraku; zabici to najprawdopodobniej Kurdowie i szyici, którzy uczestniczyli w powstaniu w 1991 r. przeciw rządom dyktatora Saddama Husajna - podała we wtorek iracka komisja praw człowieka.
- Turcja nie wyda wiceprezydenta Iraku Tarika Haszimiego - oświadczył we wtorek premier Turcji Recep Tayyip Erdogan. W niedzielę Haszimi został zaocznie skazany przez sąd w Bagdadzie na śmierć za kierowanie szwadronami śmierci. Od kwietnia ukrywa się w Turcji.
- Ponad połowa mieszkańców Litwy, 57 proc., uważa, że Polska prowadzi przyjazną politykę wobec ich kraju - wskazuje opublikowany we wtorek sondaż. 7 proc. ocenia zachowanie Polski wobec Litwy jako wrogie, a 32 proc. - jako bardziej wrogie niż przyjazne.
- Ponad ćwierć miliona syryjskich uchodźców przebywa w czterech sąsiednich krajach - podało we wtorek w Genewie biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Obóz dla uchodźców w Jordanii odwiedziła specjalna wysłanniczka UNHCR Angelina Jolie.
- Parlament Europejski uchylił we wtorek immunitet parlamentarny europosła PO Jarosława Wałęsy na wniosek polskiej Prokuratury Generalnej. Wniosek ma związek z postępowaniem prawnym dotyczącym wykroczenia w ubiegłorocznym wypadku drogowym z udziałem Wałęsy.
- Bułgarska Państwowa Agencja Archiwów opublikowała w internecie protokoły obrad oraz uchwały biura politycznego Bułgarskiej Partii Komunistycznej z lat 1944-89, by udostępnić je zarówno historykom, jak i szerszym kręgom obywateli, interesujących się tym okresem.
- Na sesji plenarnej w Strasburgu eurodeputowani przyjęli we wtorek rezolucję wzywającą Polskę, Rumunię i Litwę do przeprowadzenia jawnych śledztw w sprawie więzień CIA. Wezwano też Radę UE do przesłuchania agencji bezpieczeństwa UE jak Europol.
- Parlament Europejski przyjął we wtorek dyrektywę o efektywności energetycznej, która ma spowodować zmniejszenie zużycia energii w UE i przynieść oszczędności konsumentom. Dostawcy powinni lepiej informować klientów o zużyciu energii i taryfach, a rządy mają modernizować swoje budynki.
- OECD i KE przedstawiły we wtorek w Brukseli raport o edukacji w 34 krajach OECD. Dokument przedstawia cele dotyczące poprawy jakości edukacji i stwierdza, że nawet w kryzysie wyższe wykształcenie daje największe szanse na uniknięcie bezrobocia.
- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) wystąpi w jesiennych wyborach parlamentarnych pod numerem siódmym. Prezes partii, litewski eurodeputowany Waldemar Tomaszewski uważa, że jest to szczęśliwa siódemka i dobry znak.
- Ostatniemu premierowi Egiptu za rządów Hosniego Mubaraka, Ahmedowi Szafikowi, zostanie wytoczony proces korupcyjny. Jako szef spółdzielni mieszkaniowej w latach 90. miał on po bardzo zaniżonych cenach sprzedać działki synom ówczesnego prezydenta.
(PAP)
zdz/ asa/