Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 2 marca, 20.00

...

02.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Chorwacja włączy się do budowy magistrali South Stream, którą gaz z Rosji i Azji Środkowej, omijając Ukrainę, ma popłynąć przez Morze Czarne i Bałkany do Europy Południowej, Środkowej i Zachodniej.

- Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner pomimo przeszkód prawnych i sprzeciwu opozycji wykorzystała 6,5 mld USD z rezerw państwa, by spłacić część długu publicznego na rok 2010.

- USA są gotowe pomóc Wielkiej Brytanii i Argentynie w rozwiązaniu sporu o wyspy Falklandy/Malwiny - powiedziała sekretarz stanu USA Hillary Clinton. W poniedziałek Argentyna poprosiła o mediację USA w tej sprawie - pisze we wtorek portal BBC News.

- Obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina dotarły również na nowojorską Wall Street. Przez cały tydzień dla finansistów muzykę wielkiego kompozytora będzie wykonywała grupa pianistów. Łącznie zaplanowano 200 godzin muzyki.

- Szef MSZ Radosław Sikorski zapowiedział we wtorek w Budapeszcie, że w przyszłym tygodniu rozpocznie prace polsko-białoruska grupa ekspertów w sprawie sytuacji mniejszości polskiej na Białorusi. Sikorski spotkał się we wtorek z szefem białoruskiego MSZ.

- Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział we wtorek w Budapeszcie, że strona niemiecka uwzględniła polskie postulaty w sprawie rurociągu Nord Stream, dotyczące tego, by nie zagrażał on "ani teraz, ani w przyszłości" dostępowi do portu w Świnoujściu.

- Jafar Panahi, jeden z najbardziej znanych irańskich reżyserów kina niezależnego, został wraz z rodziną zatrzymany przez policję - podała we wtorek irańska opozycyjna strona internetowa Kaleme.org.

- Sanacja zagrożonej likwidacją firmy samochodowej Opel będzie kosztować 3,7 mld euro, a zatem więcej niż szacował dotąd jej właściciel, amerykański koncern General Motors - poinformowało we wtorek w komunikacie kierownictwo Opla.

- Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyr Łytwyn ogłosił we wtorek koniec dotychczasowej koalicji, na której czele stał Blok Julii Tymoszenko. Jeśli w ciągu 30 dni w parlamencie nie powstanie nowa większość, Ukrainę czekają przedterminowe wybory.

- Szef irańskiej agencji atomowej Ali Akbar Salehi oskarżył we wtorek o stronniczość nowego szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiyę Amano i zażądał, by "zmienił on swoje podejście" w sprawie programu nuklearnego Iranu.

- Bułgaria, której banki są ściśle powiązane z greckim sektorem bankowym, jest poważnie zaniepokojona groźbą wypływu znacznych środków finansowych do Grecji - informują wtorkowe media w Sofii.

- Niemiecka ustawa o prewencyjnym gromadzeniu danych na temat łączności telefonicznej i internetowej jest sprzeczna z konstytucją - orzekł we wtorek Federalny Trybunał Konstytucyjny z siedzibą w Karlsruhe.

- Władze Korei Północnej przyznają, że przeprowadzona w listopadzie ubiegłego roku denominacja krajowej waluty, wona, była nieudana - poinformowała we wtorek japońska agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródła.

- Przestępstwa i akty przemocy na tle rasistowskim nasiliły się w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich pięciu lat - twierdzi Europejska Komisja Przeciw Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) Rady Europy, w raporcie opublikowanym we wtorek w Strasburgu.

- Słowacja żąda na drodze sądowej od Gazpromu wyrównania strat, jakie poniosła na początku 2009 roku wskutek wojny gazowej między Rosją i Ukrainą - informują we wtorek rosyjskie media.

- Co najmniej 45 osób zginęło w wyniku osunięcia ziemi na wschodzie Ugandy, spowodowanego przez intensywne deszcze - poinformowały we wtorek miejscowe władze. Setki ludzi uznaje się za zaginionych.

- Premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła, że w rozmowach o powołaniu nowej koalicji parlamentarnej wśród kandydatur na nowego szefa rządu pojawia się nazwisko byłego prezydenta Wiktora Juszczenki oraz byłego przewodniczącego parlamentu Arsenija Jaceniuka.

- Bułgaria nie będzie kontynuować budowy drugiej elektrowni atomowej, jeżeli będzie ona finansowana wyłącznie przez Rosję i jest zdecydowana szukać strategicznego inwestora w Unii Europejskiej - poinformował we wtorek bułgarski premier bułgarski Bojko Borysow.

- Amerykańska marynarka wojenna i gruzińska straż przybrzeżna rozpoczęły we wtorek dwudniowe wspólne ćwiczenia na Morzu Czarnym.

- Trybunał ds.zbrodni w dawnej Jugosławii po raz kolejny odroczył, z przyczyn proceduralnych, proces byłego przywódcy Serbów bośniackich Radovana Karadżicia. Nie podano, kiedy rozprawa zostanie wznowiona.

- Brytyjski nadawca publiczny BBC zamknie dwie stacje radiowe: BBC6 Music oraz Asian Network z końcem 2011 roku, a internetowy dział korporacji - BBC Online - do 2013 roku zostanie zredukowany o 25 proc.

- Komisja Europejska podzieliła we wtorek kwotę 5,7 mld euro, jaką dysponuje na lata 2011-13, by wzmocnić polityczną i gospodarczą współpracę z krajami sąsiedzkimi. Najwięcej przypadnie Maroko i Ukrainie. Na razie nie zdecydowano, na ile może liczyć Białoruś.

- Serbska minister sprawiedliwości Sneżana Malović zapowiedziała, że we wtorek prześle do Wielkiej Brytanii wniosek o ekstradycję Bośniaka Ejupa Granicia. Bośnia natomiast zebrała 200 tysięcy euro na kaucję dla niego.

- Użytkownikom systemu operacyjnego Windows w Unii Europejskiej firma Microsoft oferuje wybór przeglądarki internetowej, realizując decyzję Komisji Europejskiej. Dla reszty świata wszystko pozostaje po dawnemu.

- Wskutek recesji i postępów łączności elektronicznej, amerykańska poczta popadła w tarapaty finansowe i grozi jej bankructwo. Jej szef proponuje drastyczne środki zaradcze, jak likwidację doręczania listów w sobotę.

- Grecja musi wprowadzić dodatkowe środki budżetowe, żeby obniżyć sięgający 12,7 proc. PKB deficyt budżetowy o 4 proc. w tym roku, do czego zobowiązali ją unijni partnerzy na ostatnim szczycie w lutym - ogłosiła we wtorek Komisja Europejska.(PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)