Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 8 czerwca, 17.00
...
08.06.2010 | aktual.: 08.06.2010 17:38
08.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ Mariusz Kazana był drugą z postronnych osób, których głos zarejestrowała czarna skrzynka w kabinie pilotów Tu-154M. Generał Andrzej Błasik był w kokpicie, ale nie siedział za sterami samolotu, który rozbił się 10 kwietnia - podało PAP źródło w Moskwie, znające kulisy badania okoliczności katastrofy polskiego tupolewa pod Smoleńskiem.
- To dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ Mariusz Kazana wypowiedział zdania: "Na razie nie ma decyzji prezydenta, co dalej robić", "Wkurzy się, jeśli jeszcze..." i "No to mamy problem". Informację tę PAP uzyskała od źródła w Moskwie znającego kulisy badania okoliczności katastrofy polskiego Tupolewa pod Smoleńskiem.
- Cały sprzęt na pokładzie samolotu Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem, był sprawny - poinformował we wtorek Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK).
- Czterem żołnierzom służby zasadniczej, którzy ukradli karty bankowe z miejsca katastrofy pod Smoleńskiem, przedstawiono zarzuty - poinformował we wtorek przedstawiciel rosyjskiego komitetu śledczego przy Prokuraturze Generalnej Władimir Markin.
- Wicepremier Izraela Silwan Szalom poinformował w poniedziałek wieczorem, że wkrótce należy oczekiwać decyzji w sprawie śledztwa dotyczącego izraelskiego ataku na konwój z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy, gdzie zginęło dziewięciu Turków.
- Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego: Polski, Niemiec i Francji spotkają się 23 czerwca w Paryżu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - poinformowała we wtorek niemiecka wiceminister spraw zagranicznych Cornelia Pieper.
- Co najmniej 15 osób zostało rannych we wtorek w Stambule w zamachu bombowym na policyjny autobus. Ukryty na jezdni przed szpitalem w zachodniej części miasta ładunek eksplodował, kiedy autobus przejeżdżał obok niego - informują tureckie media.
- Na wezwanie największych hiszpańskich central związkowych CC.OO. i UGT pracownicy zatrudniającego prawie 2,5 mln osób sektora publicznego podjęli we wtorek 24-godzinny strajk, protestując przeciwko oszczędnościowej polityce rządu i związanej z tym redukcji płac.
- By wzmocnić dyscyplinę budżetową, ministrowie finansów państw UE zgodzili się co do zasady, by w przyszłości oceniać ogólne założenia projektów budżetów narodowych na poziomie Unii - ogłosił w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite domaga się zaostrzenia walki z korupcją. W wygłoszonym we wtorek w Sejmie orędziu prezydent zaliczyła korupcję do jednego z największych problemów Litwy.
- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy bronił we wtorek na spotkaniu z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim planu sprzedaży Rosji okrętu wojennego klasy Mistral. Gruzja wyraża wielkie zaniepokojenie taką transakcją.
- Szwajcarski parlament odrzucił we wtorek umowę ws.przekazania USA nazwisk osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych urzędom skarbowym.
- W wieku 97 lat w domu opieki w Szkocji zmarł Jack Harrison, w czasie drugiej wojny światowej pilot RAF, więziony w niemieckim obozie jenieckim pod Żaganiem (Stalag Luft III), uważany za ostatniego żyjącego uczestnika tzw. Wielkiej Ucieczki w marcu 1944 r. - podała we wtorek agencja PA.
- Nowy premier Japonii Naoto Kan skompletował we wtorek swój gabinet, w którego skład wchodzi 17 ministrów i sekretarzy stanu, w tym 11, którzy sprawowali te same funkcje w poprzednim rządzie - poinformował rzecznik premiera Yoshito Sengoku.
- Benigno Aquino, syn zmarłej prezydent Filipin Corazon Aquino, został we wtorek ogłoszony oficjalnym zwycięzcą majowych wyborów prezydenckich. 50-letni Aquino zdobył ponad 15,2 mln głosów, a jego rywal, były prezydent Joseph Estrada - 9,4 mln głosów.
- Przy sprzeciwie Polski ministrowie zdrowia krajów UE przyjęli we wtorek dyrektywę o korzystaniu z usług medycznych w UE, dającą prawo do leczenia za granicą, a także swobody wyboru lekarza - także w kraju - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.
- Irańskie media poinformowały we wtorek o otwarciu w kraju pierwszego oddziału banku jedynie dla kobiet. Irański dziennik ekonomiczny "Doniay-e Eghtesda" podał, że w oddziale banku Melli w Maszadzie pracują tylko kobiety.
- Premier Donald Tusk wraz z większością ministrów złoży w środę wizytę w Komisji Europejskiej, gdzie weźmie udział w kolegium unijnych komisarzy. Nigdy wcześniej wizyty o takim rozmiarze nie było - powiedziała we wtorek rzeczniczka KE.
- Obniżka podatków i cięcia w sektorze publicznym to niektóre z posunięć przewidzianych w planie ratunkowym gospodarki, przedstawionym we wtorek przez premiera Węgier Viktora Orbana w parlamencie.
- Ministrowie obrony Chorwacji i Serbii, Branko Vukelić i Dragan Szutanovac, podpisali we wtorek w Zagrzebiu umowę o współpracy wojskowej między obu krajami. Ministrowie wyrazili nadzieję, że porozumienie polepszy współpracę obu państw i stabilność w regionie.
- Wśród ministrów finansów państw UE jest silne poparcie dla wzmocnienia zarządzania gospodarczego. Komisja Europejska już w lipcu przedstawi szczegółowe propozycje w tej sprawie - powiedział we wtorek w Luksemburgu komisarz ds. walutowych i gospodarczych Olli Rehn.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew domagał się we wtorek zredukowania liczby urzędników państwowych o 20 procent. Według oficjalnych danych z końca 2008 r. urzędników było w Rosji 850 tysięcy, ale niezależne źródła szacują ich liczbę nawet na półtora miliona.
- Libijskie władze poleciły w ubiegłą środę zamknąć biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w tym kraju, stawiając pod znakiem zapytania los ponad 12 tys. uchodźców - poinformowała we wtorek rzeczniczka Biura.
- Para gejów w Malawi, skazana ostatnio na więzienie, ale ułaskawiona przez prezydenta, znów trafiła do mediów. Miejscowa prasa doniosła we wtorek, że związek rozpadł się, i to z powodu... dziewczyny.(PAP)
zdz/ asa/