Trwa ładowanie...

Wydawca książki Magdaleny Ogórek dostanie dotację od rządu PiS

Wydawca książki Magdaleny Ogórek dostanie dotację od rządu PiS
dnwz0ia
dnwz0ia

Magdalena Ogórek zasłynęła ostatnio chwalebnymi opiniami na temat polskiej prawicy i samego Jarosława Kaczyńskiego. Warto jednak pamiętać, że jeszcze nie tak dawno była silnie związana z lewicą. Teraz wydawnictwo, które opublikuje jej książkę skorzysta z 40 tys. zł wsparcia Ministerstwa Kultury.

W ramach programu z zakresu literatury i promocji czytelnictwa minister kultury Piotr Gliński rozdysponował dotacje na 2017 r. Celem projektu jest "podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej".

Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, wśród kilkuset propozycji tylko część zyskała dotacje. Maksymalnie można było liczyć na 40 tys. zł, minimalnie kilka tysięcy. Wydawnictwo zgłaszające książkę Magdaleny Ogórek dostało maksymalne wsparcie.

Była kandydatka SLD zaprotestowała już na Twitterze przeciwko niewłaściwej interpretacji ministerialnej decyzji.

dnwz0ia

Tak gra GW, z którą spotkam się w sądzie jak z każdym za szerzenie tego kłamstwa.Dotacja jest dla wydawnictwa, autor nie ma z niej ani 1zł. pic.twitter.com/NMZN7vG5i4 -- Magda Ogórek (@ogorekmagda) March 8, 2017

Dofinansowana książka to „Lista Wächtera. Nazista, który okradł Kraków” autorstwa dr Ogórek, która ukaże się w wersji papierowej i jako ebook. Wcześniej Ogórek przyczyniła się do odzyskania trzech dzieł sztuki skradzionych w czasie II Wojny Światowej. Oddał je Horst Wachter, syn opisywanego w książce funkcjonariusza SS z Generalnej Guberni Otto Wachtera.

Na liście dotacji MKiDN prócz byłej kandydatki SLD do prezydenckiego fotela znaleźć można jeszcze inne znane nazwiska.

Fundacja Evviva El'arte otrzyma 20 tys. zł na wydanie tomu wierszy „Metempsychoza” Jarosława Marka Rymkiewicza. Ten prawicowego poeta znany jest z utworów piętnujących Donalda Tuska i wychwalających zalety politycznego geniuszu Jarosława Kaczyńskiego.

15 tys. otrzyma też Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, które jest wydawcą książki teścia prezydenta Dudy, Juliana Kornhausera.

dnwz0ia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnwz0ia