Trwa ładowanie...
d3efdhr

Wydłużenie okresu stabilizacji stóp dzięki korzystnej projekcji - prezes NBP

05.03. Warszawa (PAP) - Wydłużenie okresu stabilizacji stóp procentowych było możliwe dzięki najnowszej projekcji, która pokazuje stabilny, bezinflacyjny wzrost, a sytuacja na...

d3efdhr

05.03. Warszawa (PAP) - Wydłużenie okresu stabilizacji stóp procentowych było możliwe dzięki najnowszej projekcji, która pokazuje stabilny, bezinflacyjny wzrost, a sytuacja na Ukrainie przyspieszyła decyzję o wydłużeniu - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Marek Belka.

RPP zadecydowała, że stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie co najmniej do końca III kwartału tego roku.

"Po pierwsze myślę, że projekcja dosyć jednoznacznie i z dużą siłą pokazuje dużą przewidywalność w krótkim okresie. I nie wynika, abyśmy mogli się obawiać w czasie kilku kwartałów jakichś presji na inflację" - powiedział.

"Wydawało nam się, że jeśli będziemy dłużej zwlekać, to reakcje rynkowe będą graniczące ze zniecierpliwieniem. Projekcja pokazuje bezinflacyjną ścieżkę wzrostu w horyzoncie projekcji, więc z czym tu czekać" - dodał.

Powiedział, że zawirowania na Ukrainie przyspieszyły tę decyzję.

"Sytuacja na Ukrainie przyspieszyła decyzję, aby pokazać, że nie widzimy zagrożeń dla gospodarki, a przynajmniej w kontekście prowadzenia polityki pieniężnej. Chcieliśmy dać wyraz siły fundamentów gospodarki i kursu PLN" - powiedział. (PAP)

map/ jtt/

d3efdhr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3efdhr