Trwa ładowanie...
d2t8uke
finanse
22-07-2010 07:41

Wysokie bezrobocie będzie się utrzymywać przez kilka lat - Bernanke

22.07. Waszyngton (PAP) - Występując w środę w Kongresie prezes amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej (Fed), Ben Bernanke, podkreślił, że wysokie bezrobocie w USA będzie się...

d2t8uke
d2t8uke

22.07. Waszyngton (PAP) - Występując w środę w Kongresie prezes amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej (Fed), Ben Bernanke, podkreślił, że wysokie bezrobocie w USA będzie się utrzymywać jeszcze przez kilka lat. Jego wypowiedź spowodowała zniżkę notowań giełdowych.

"Perspektywy naszej gospodarki pozostają niezwykle niepewne" - powiedział prezes amerykańskiego banku centralnego przed Komisją Bankową Senatu. Zaznaczył, że "zabierze sporo czasu", zanim uda się odzyskać ponad 8 milionów miejsc pracy straconych w USA w latach 2008-2009 wskutek kryzysu finansowego i recesji.

Bernanke przewiduje, że amerykańska gospodarka wzrośnie w tym roku o 3-3,5 proc., a w następnych dwóch latach o 3,5-4,5 proc. Podkreślił jednak, że bezrobocie będzie się zmniejszało powoli i jeszcze w roku 2012 utrzyma się prawdopodobnie na poziomie 7-7,5 proc. Obecnie sięga ono 9,5 proc.

W roku 2012 w USA odbędą się wybory prezydenckie i będą się ważyć losy reelekcji Baracka Obamy. Wysokie bezrobocie, które utrzymuje się od czasu recesji, jest głównym powodem słabnących notowań Obamy w sondażach.

d2t8uke

Bernanke ostrzegł przed długofalowymi skutkami długiego pozostawania milionów Amerykanów bez pracy.

Jego wypowiedzi w Kongresie wywołały spadek notowań na giełdzie papierów wartościowych w Nowym Jorku. Inwestorzy przerzucali się z akcji na obligacje skarbowe, co wzmocniło kurs dolara.

Szef Fed wystąpił przed komisją tego samego dnia, kiedy Obama podpisał ustawę o reformie systemu finansowego, która wzmacnia regulacje rządowe w tym sektorze.

Bernanke pochwalił reformę mówiąc, że "postawi ona nasz system finansowy na zdrowszych podstawach i zminimalizuje ryzyko powtórzenia się katastrofalnych wydarzeń minionych trzech lat". (PAP)

tzal/ keb/ ana/

d2t8uke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t8uke