Wywłaszczenia przed budową zbiornika Racibórz Dolny

Ok. 300 podmiotów - osób fizycznych i przedsiębiorstw - zostanie wywłaszczonych z nieruchomości na terenie przygotowywanej budowy zbiornika Racibórz Dolny. Decyzje administracyjne w tej sprawie będą wydawane po wydaniu zgody na budowę, czyli po 20 listopada.

Zbiornik Racibórz Dolny to kluczowy obiekt dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jeden z głównych elementów rządowego "Programu dla Odry 2006". Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce. Inwestycję trapią liczne opóźnienia.

Niedawno zakończyły się postępowania środowiskowe, m.in. ponowna ocena oddziaływania inwestycji na środowisko. 4 października regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach wydał postanowienie o uzgodnieniu warunków realizacji budowy. Teraz sprawa trafiła do wojewody, który w trybie specustawy powodziowej przygotowuje decyzję ws. zgody na budowę.

Jak poinformował PAP dyrektor wydziału infrastruktury Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Igor Śmietański, wojewoda wyda tę decyzję 20 listopada.

Do pierwszych dni listopada mają odbywać się jeszcze ostatnie zmiany własnościowe - na podstawie umów cywilnoprawnych - dotyczące nieruchomości mieszczących się w czaszy przyszłego zbiornika. Chodzi o grunty rolne i budynki, które ich dotychczasowi właściciele sprzedają działającemu w imieniu Skarbu Państwa Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Po tym czasie wiadomo będzie, ile nieruchomości będzie trzeba przejąć na rzecz Skarbu Państwa w trybie administracyjnym - za odszkodowaniem.

Według wstępnych szacunków będzie to ok. 40 budynków gospodarczych i mieszkalnych (z wszystkich ok. 200 na terenie przyszłego zbiornika) oraz ok. 650 działek niebudowlanych - rolnych. Wszystkie te nieruchomości należą do ok. 300 różnych podmiotów: osób fizycznych i przedsiębiorstw. Przeniesienie ich własności na Skarb Państwa nastąpi 20 listopada decyzją wojewody ws. zgody na budowę.

Na razie nie wiadomo, ile będą kosztowały wywłaszczenia. Każda z tych spraw będzie się toczyła indywidualnie - wartość przejmowanych nieruchomości będą ustalać rzeczoznawcy majątkowi.

Po uzyskaniu zgody na budowę - z rygorem natychmiastowej wykonalności - inwestor będzie mógł prowadzić czynności w terenie. Jeszcze jesienią będzie możliwe rozpoczęcie procesu przygotowawczego do inwestycji, obejmującego m.in. wycinkę drzew. Równolegle inwestor, czyli Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, powinien ogłosić procedurę przetargową. Na wiosnę mogłyby ruszyć prace ziemne. Wówczas zakończenie inwestycji byłoby możliwe do końca 2015 r.

Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Stworzy go system obwałowań, obejmujący powierzchnię 26 km kw. gotowych na przyjęcie fali powodziowej. Jego pojemność wyniesie 185 mln metrów sześc. wody.

Koszt inwestycji to 1,7 mld zł. Według założeń około 300 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej, a reszta z Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz z budżetu państwa - rząd zagwarantował równowartość 250 mln euro. Według wcześniejszych informacji, jeżeli zbiornik nie powstanie do 2015 r., inwestycji może grozi utrata środków unijnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)