Trwa ładowanie...

Wyższa emerytura. Za kilka dni upływa ważny termin

Osoby urodzone w 1953 roku, które są na wcześniejszej emeryturze, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Muszą jednak się spieszyć – czas na złożenie wniosku do ZUS upływa 11 stycznia. Ile można skorzystać?

Osoby urodzone w 1953 roku, które są na wcześniejszej emeryturze, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury.Osoby urodzone w 1953 roku, które są na wcześniejszej emeryturze, mogą wystąpić o naliczenie nowej emerytury.Źródło: Pixabay
d16fq1l
d16fq1l

Osobom, które już mają przyznaną emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej, ZUS sam przeliczy świadczenie.

W lipcu 2020 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kto może skorzystać na nowych przepisach?

Osoby, które urodziły się w 1953 roku i pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą przyznaną na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 roku. I to niezależnie od tego, czy ZUS decyzję w sprawie wcześniejszej emerytury wydał przed tym terminem, czy po nim.

Twórcy marki dr Irena Eris o szczepionce: wybawienie, ale proces będzie trwał długo

Zmienił się bowiem sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. Dzięki temu świadczenia mogą wzrosnąć

d16fq1l

Jak złożyć wniosek o emeryturę powszechną?

Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, powinna złożyć wniosek o emeryturę powszechną najpóźniej do 11 stycznia 2021 roku. Można to zrobić na wniosku o emeryturę (wniosek EMP dostępny na stronie internetowej ZUS).

Emerytura w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku. Te same zasady ZUS zastosuje w przypadku renty rodzinnej przyznanej po zmarłym, który pobierał emeryturę wcześniejszą.

Informacje dotyczące złożonego wniosku można uzyskać w każdej placówce ZUS lub w centrum obsługi telefonicznej pod numerem 22 560 16 00 lub mejlowo: cot@zus.pl.

d16fq1l

Ile można zyskać na przejściu na powszechną emeryturę?

Z danych, jakie ZUS udostępnił dziennikowi "Fakt", wynika, że nie wszyscy po przejściu z wcześniejszej emerytury na powszechną mogą liczyć na wyższe świadczenie (w ok. 30 proc. przypadkach). Tam, gdzie naliczenie powszechnej emerytury było korzystniejsze, podwyżka wynosi średnio 1000-2000 zł. Są też przypadki, kiedy nowo naliczona emerytura jest wyższa aż o 4000 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16fq1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16fq1l