Trwa ładowanie...
zasiłek pielęgnacyjny

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny. Zmiany od jesieni

Rząd podnosi z 520 zł do 620 zł świadczenia dla opiekunów, którzy zajmują się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny. Wzrosną też kryteria dochodowe w pomocy społecznej.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wyższy zasiłek pielęgnacyjny. Zmiany od jesieni
Źródło: PAP
d1svi05

W Sejmie trwa czwarty tydzień protestu rodziców, którzy czekają na spełnienie przez rząd postulatu dotyczącego wypłaty co miesiąc 500 zł pomocy finansowej. Szans na porozumienie w tej sprawie nie widać, ale niepełnosprawni wreszcie doczekali się realizacji jednego z najważniejszych postulatów.

Po 12 latach od ostatniej waloryzacji wzrośnie kwota należnego im zasiłku pielęgnacyjnego – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Będzie to możliwe dzięki przyjętej przez rząd propozycji weryfikacji kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń rodzinnych. Będzie obowiązywać od 1 listopada, kiedy zacznie się nowy okres zasiłkowy.

d1svi05

Rządowa propozycja zawiera dwie istotne zmiany. Pierwsza dotyczy zasiłku pielęgnacyjnego, czyli świadczenia, które przysługuje niepełnosprawnemu dziecku, osobie która skończyła 16 lat i ma znaczny uszczerbek na zdrowiu oraz takiej, która ma orzeczony umiarkowany poziom dysfunkcji.

Kwota tego świadczenia od 2006 r. jest zamrożona i wynosi 153 zł miesięcznie. Środowiska niepełnosprawnych od dekady domagają się zmiany jej wysokości. Dopiero teraz ich prośby zostaną spełnione. Podwyżka zasiłku odbędzie się w dwóch etapach. Od 1 listopada będzie wynosić 184 zł, natomiast od listopada 2019 r. – 215 zł.

Druga przyjęta przez rząd zmiana odnosi się do specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna. Są to formy wsparcia wypłacane osobom, które nie pracują, bo zajmują się niepełnosprawnymi. Obydwa świadczenia wynoszą 520 zł miesięcznie, a od nowego okresu zasiłkowego wzrosną o 100 zł.

d1svi05

Dziennik zauważa, że te podwyżki to koniec dobrych wiadomości. Rząd bowiem na kolejne trzy lata pozostawia bez zmian kryterium dochodowe uprawniające do zasiłków rodzinnych oraz becikowego.


Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz na co możesz liczyć od państwa

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1svi05

Podziel się opinią

Share
d1svi05
d1svi05