Wzrost liczby budowanych mieszkań sprawi, że w '16 wzrost cen mieszkań będzie umiarkowany - NBP
20.02. Warszawa (PAP) - Podtrzymanie tendencji z końca 2013 r., gdy liczba rozpoczętych budów mieszkań rosła, sprawi że w 2016 roku wzrost cen mieszkań będzie umiarkowany - wynika...
20.02. Warszawa (PAP) - Podtrzymanie tendencji z końca 2013 r., gdy liczba rozpoczętych budów mieszkań rosła, sprawi że w 2016 roku wzrost cen mieszkań będzie umiarkowany - wynika z kwartalnego raportu NBP.
"W 2013 r. oddano do użytku o 6,8 tys. mieszkań mniej niż w poprzednim roku, ale liczba ta jest historycznie patrząc wysoka. (....) Liczba rozpoczętych inwestycji była w 2013 r. najniższa od 8 lat, jednak w II półroczu ub. r. obserwowano jej wyższy poziom od notowanego w tym samym okresie 2012 r. Jeżeli ta tendencja będzie trwała, to za dwa lata na rynku pojawi się więcej mieszkań, a wzrost cen będzie umiarkowany" - napisano w raporcie.
Z raportu wynika, że w IV kwartale 2013 r. ceny ofertowe mieszkań na rynkach pierwotnych wszystkich miast, zarówno nowo wystawionych na rynek, jak i będących już w ofercie, były stabilne.
"Deweloperzy coraz lepiej dostosowują wielkości oferowanych mieszkań i ich ceny do potrzeb nabywców. Na rynkach pierwotnych 7 i 9 miast obserwowano stabilizację cen transakcyjnych. W omawianym okresie wystąpiło wyraźne hamowanie spadkowej tendencji cen transakcyjnych mieszkań na rynkach wtórnych największych miast Polski. Natomiast na rynku pierwotnym Warszawy kolejny kwartał z rzędu odnotowano wzrost cen transakcyjnych" - napisano.
"Na rynku wtórnym Warszawy i 7 największych miast obserwujemy wydłużający się czas sprzedaży, który wynika z niedopasowanych cen ofertowych względem cen transakcyjnych" - dodano.
Z raportu wynika, że w IV kwartale 2013 r. utrzymywał się stabilny poziom stóp procentowych nowych złotowych kredytów mieszkaniowych.
"W połączeniu z rosnącym wynagrodzeniem wpłynęło to na poprawę wskaźników kredytowej dostępności mieszkania. Szacunkowe wypłaty kredytów mieszkaniowych były na poziomie wyższym od notowanych w poprzednim kwartale oraz tym samym okresie roku poprzedniego. Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym była wspierana przez zakupy gotówkowe" - napisano.
"Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym największych miast szybko rośnie od czterech kwartałów, a nadwyżka niesprzedanych mieszkań zmierza do stanu, który można uznać za zrównoważony. Tendencja ta była kontynuowana w IV kwartale 2013 r." - dodano.
Według autorów raportu, produkcja nowych mieszkań była w IV kwartale 2013 roku rentowna dla deweloperów, zaś liczba bankructw firm deweloperskich zmniejszyła się w porównaniu do poprzedniego roku.
"Saldo kredytów dla przedsiębiorstw na finansowanie nieruchomości nieznacznie spadło. Natomiast saldo kredytów dla deweloperów na budowę mieszkań nieznacznie wzrosło oraz lekko poprawiła się ich jakość. Na rynku nieruchomości komercyjnych utrzymuje się wzrostowy trend wolumenu transakcji inwestycyjnych, które wyniosły w 2013 r. 3,5 mld euro" - napisano. (PAP)
nik/ asa/