Wzrost PKB Polski w '08 ok. 5 proc., w '09 4‑4,3 proc.; rating bez zmian - Fitch

14.10.Warszawa (PAP) - Tempo rozwoju polskiej gospodarki w tym
roku wyniesie ok. 5 proc., przyszły rok przyniesie spowolnienie do
4-4,3 proc. Rating Polski nie zostanie na razie...

14.10.Warszawa (PAP) - Tempo rozwoju polskiej gospodarki w tym roku wyniesie ok. 5 proc., przyszły rok przyniesie spowolnienie do 4-4,3 proc. Rating Polski nie zostanie na razie zmieniony - ocenił w rozmowie z PAP Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

"Zagrożeń dla wzrostu gospodarczego Polski nie widzimy, zmodyfikowaliśmy je w dół, ale nieznacznie. Ten rok to ok. 5 proc., rok przyszły to powyżej 4 proc., w granicach 4-4,3 proc., w roku 2010 będzie to wzrost gospodarczy także powyżej 4 proc." - uważa Kowalski.

Według Ministerstwa Finansów wzrost gospodarczy w 2008 roku wyniesie 5,5 proc., w przyszłym roku będzie to 4,8 proc. W tej chwili, zgodnie z zapowiedziami z ministra finansów Jacka Rostowskiego, nie ma potrzeby weryfikacji tych wskaźników.

Ekonomiści ankietowani przez PAP twierdzą, że przyszły rok przyniesie wzrost PKB na poziomie 4 proc.

MFW w najnowszej prognozie szacuje wzrost PKB Polski na 3,8 proc w 2009 roku.

Zdaniem prezesa Fitch Polska podstawy krajowej gospodarki są na tyle silne, że pomimo spowolnienia będzie się ona nadal relatywnie dynamicznie rozwijać.

"Uważamy, że fundamenty są silne, to jest odzwierciedlone w wysokości ratingu. Najpewniej spadnie dynamika eksportu. U naszych najważniejszych partnerów handlowych słabnie popyt. W pewnym stopniu to się odbije u nas" - powiedział.

"Wydaje nam się, że może się obniżyć tempo popytu krajowego. Jest także kwestia inflacji oraz zaostrzania kryteriów przyznawania kredytów" - dodaje.

RATING POLSKI POZOSTANIE BEZ ZMIAN.

"Nie ma żadnych sygnałów, że rating Polski zostanie w najbliższych czasie zmieniony" - uważa prezes.

Agencja Fitch na początku czerwca podtrzymała długoterminowy rating zadłużenia zagranicznego Polski na poziomie "A-", zaś dla długoterminowego zadłużenia krajowego na poziomie "A" (przy utrzymaniu perspektywy stabilnej).

Fitch utrzymał także krótkoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "F2". Pułap krajowy został utrzymany na poziomie "AA-" (podwójne A minusem). Perspektywa ratingów długoterminowych jest stabilna.

Zmiana ratingu dla Polski najprawdopodobniej nastąpi po pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.

EURO W 2012 PLANEM AMBITNYM, ALE MOŻLIWYM

W opinii agencji ratingowej Fitch, światowy kryzys nie odbije się na planach wejścia Polski do strefy euro. Najważniejszym czynnikiem pozostaje spełnienie kryteriów.

"Przede wszystkim trzeba spełnić kryteria, jeśli je spełnimy nie widzę przeszkód. Pytaniem jest w jakiej kondycji będą rynki w momencie wejścia przez Polskę do mechanizmu ERM2" - ocenia Kowalski.

"Uważamy, że szanse są. Według nas najwcześniejszą możliwą datą jest 2012 rok. Jest to termin bardzo ambitny, ale możliwy" - podkreśla prezes.

POLSKA MA MOŻLIWOŚCI PRZYCIĄGANIA BIZ

Polska posiada potencjał inwestycyjny, co powinno pozwolić przyciągać jej bezpośrednie inwestycje zagraniczne w najbliższych latach.

"Polska ma możliwości ściągnięcia inwestorów. Inwestorzy bezpośredni w regionie rzadziej rozważają już inwestycje w Czechach czy na Słowacji, bo są tam problemy z siłą roboczą. Istnieje natomiast dobra infrastruktura, czego my na przykład nie mamy" - podkreśla Kowalski.

"Abstrahując od ratingu i szybkiego rozwoju gospodarczego, w Polsce oprócz produkcji na eksport jest także duży popyt wewnętrzny, a na małych rynkach takich jak Słowacja tego brakuje. W czasie kryzysu może on zabezpieczać zyski konsumpcją krajową" - dodaje.

W ocenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych bezpośrednie inwestycje zagraniczne w 2008 roku w Polsce powinny wynieść 10-12 mld euro.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseratingpkb

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)