Wzrost PKB w '14 pomiędzy 3,0 a 3,5 proc. - Durjasz, RG
17.02. Warszawa (PAP) - Osiągnięcie wzrostu PKB w 2014 roku pomiędzy 3,0 a 3,5 proc. nie powinno być problemem - ocenił Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze. Dodał, że...
17.02.2014 | aktual.: 17.02.2014 11:08
17.02. Warszawa (PAP) - Osiągnięcie wzrostu PKB w 2014 roku pomiędzy 3,0 a 3,5 proc. nie powinno być problemem - ocenił Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze. Dodał, że obecnie nie ma przesłanek, by oczekiwać wzrostu presji inflacyjnej w najbliższych miesiącach, a średnioroczna inflacja nie powinna przekroczyć znacząco 1,5 proc.
"Nie można wykluczyć, że nieco niższe od oczekiwań tempo wzrostu PKB w IV kwartale przy pozostawieniu przez GUS dynamik z poprzednich kwartałów bez zmian, oznacza zweryfikowanie wzrostu PKB w 2013 r. do 1,5 proc. Ogłoszone w piątek dane są jednak i tak lepsze, niż można było jeszcze niedawno oczekiwać, nawet jeśli odsezonowany wzrost PKB wypadł nieco słabiej" - napisał Durjasz w poniedziałkowym biuletynie Rady.
GUS podał w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr oraz wzrósł o 0,5 proc. kdk.
"Gospodarka weszła w 2014 r. rozpędzając się i wydaje się, że osiągnięcie wzrostu PKB pomiędzy 3,0 a 3,5 proc. nie powinno być problemem. Ostatnie badania koniunktury zarejestrowały zauważalną poprawę aktywności gospodarczej i istotną poprawę prognoz firm na kolejne miesiące. Zewnętrzne uwarunkowania wzrostu gospodarczego poprawiają się sprzyjając nadal eksportowi, ale popyt krajowy będzie stopniowo przejmował rolę głównego silnika koniunktury gospodarczej" - ocenił Durjasz.
Członek Rady Gospodarczej zaznacza, że polska gospodarka weszła w 2014 rok także z bardzo niską inflacją i na razie nie ma przesłanek, by oczekiwać wzrostu presji inflacyjnej w najbliższych miesiącach - poza efektem bazy statystycznej.
"Oczywiście, przyspieszenie dynamiki gospodarczej z czasem przyczyni się do szybszego tempa wzrostu cen. Nie sądzę jednak - zakładając brak wstrząsów cenowych na rynku żywności, paliw i surowców - by w 2014 roku średnioroczna inflacja przekroczyła znacząco 1,5 proc." - napisał.
Według piątkowych danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 0,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.(PAP)
jba/ jtt/