Trwa ładowanie...
kolej

Z Krakowa do Zakopanego jeszcze szybciej. Będzie kolejny remont linii kolejowej

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą modernizacji odcinka linii kolejowej nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka. Dzięki inwestycji o wartości 192 mln zł o kilka minut skróci się czas przejazdu pociągów między Krakowem i Zakopanem.

Share
Z Krakowa do Zakopanego jeszcze szybciej. Będzie kolejny remont linii kolejowej
Źródło: Shutterstock.com
d3088lh

Jak poinformowała w czwartek Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK, prace remontowe mają się zakończyć w 2020 roku. Wykona je spółka zależna PLK - Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie.

Przedstawiciele PKP PLK podkreślają, że po zakończeniu wszystkich inwestycji zaplanowanych w Krajowym Programie Kolejowym na trasie Kraków - Zakopane do 2023 r., czas przejazdu pociągów pomiędzy tymi miastami skróci się z obecnych 3,5 godz. do ok. 2,15 godz.

d3088lh

Pierwsze pół godziny oszczędności czasu uda się uzyskać pod koniec 2017 r., po oddaniu do użytku dwóch łącznic kolejowych Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki oraz w Suchej Beskidzkiej.

Tak podróżują w innych krajach na świecie:

W ramach inwestycji zaplanowano wymianę ponad 35 km torów. Przebudowanych będzie blisko 100 obiektów inżynieryjnych, w tym sześć mostów - m.in. w Skawinie, Przytkowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej - oraz dwa wiadukty: w Woli Radziszowskiej i Stryszowie. Przebudowanych zostanie kilkanaście przejazdów kolejowo-drogowych, a nowe urządzenia sterowania ruchem usprawnią przejazd pociągów i zwiększą bezpieczeństwo.

Powstanie nowy przystanek kolejowy Radziszów Centrum, a na dziewięciu istniejących poprawi się obsługa podróżnych, dzięki przebudowie peronów i wyposażeniu ich w nowe wiaty, ławki i oświetlenie, a także dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. W Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona zainstalowana będzie kładka dla pieszych.

d3088lh

Zaprojektowana zostanie również łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej, między liniami: Skawina - Żywiec i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała, która po realizacji ułatwił ruch pociągów. Ma ona zostać wybudowana w późniejszym terminie.

Zakończenie prac na linii nr 97 Skawina - Sucha Beskidzka oraz zaprojektowanie budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona planowane jest w 2020 r. Inwestycja realizowana jest ze środków budżetowych w ramach większego projektu o wartości 950 mln netto zł.

d3088lh

Podziel się opinią

Share
d3088lh
d3088lh