Trwa ładowanie...

Za rok rewolucja w przepisach o hipotece

Jedną hipoteką będzie można zabezpieczyć wiele wierzytelności, dopiero jednak na początku 2011 r.
Share
Za rok rewolucja w przepisach o hipotece
Źródło: Jupiterimages
d1r0rpn

Wtedy to wejdzie w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jest już opublikowana, ma jednak długie, bo 18-miesięczne, vacatio legis.

_ To będzie prawdziwa rewolucja _ - ocenia Jacek Jachowicz, radca prawny w kancelarii DLA Piper.

Według niego zdecydowanie łatwiej i taniej będzie można ustanowić hipotekę. Jest też szansa, że skróci się czas załatwiania formalności w wydziałach wieczystoksięgowych w sądzie. Obecną hipotekę umowną i kaucyjną zastąpi jedna hipoteka. Będzie mogła zabezpieczyć wierzytelności istniejące i przyszłe. Obecnie pierwszych dotyczy hipoteka umowna, a drugich kaucyjna. Jedna hipoteka będzie też mogła dotyczyć wielu wierzytelności. Wtedy jednak trzeba będzie ustanowić administratora hipoteki. Będzie mógł to być każdy.

d1r0rpn

Mec. Jachowicz uważa, że prawdopodobnie powstaną specjalnie spółki bankowe, które zaczną się w tym specjalizować. W tej chwili, jeżeli hipoteka jest ustanowiona np. dla 100 wierzytelności, to tyle razy trzeba ją ustanowić. To jest czasochłonne i kosztowne. Co ciekawe, wierzytelność będzie mogła być w innej walucie niż hipoteka.

Pojawi się też instytucja rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym. Dzisiaj, gdy nieruchomość obciążona jest kilkoma hipotekami, większe szanse na zaspokojenie swoich roszczeń mają wierzyciele, których hipoteka została ustanowiona jako pierwsza; im dalsza kolejność, tym szanse stają się mniejsze. Z tego powodu dalsi wierzyciele żądają często dodatkowych zabezpieczeń, np. banki - wyższego oprocentowania.

Po wprowadzeniu instytucji rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym właściciel nieruchomości po spłaceniu jednego długu zabezpieczonego hipoteką będzie mógł przenieść w to miejsce hipotekę z dalszej pozycji, np. zaproponować bankowi, że jego kredyt będzie zabezpieczony w pierwszej kolejności, ale w zamian musi mu obniżyć odsetki. W tej chwili po spłaceniu jednego dłużnika hipoteki się przesuwają.

Właściciel będzie mógł także opróżnione miejsce pozostawić puste albo zaproponować wybranej osobie, że za odpłatnością zabezpieczy jej dług hipoteką na swojej nieruchomości.

Renata Krupa-Dąbrowska
Rzeczpospolita

d1r0rpn

Podziel się opinią

Share
d1r0rpn
d1r0rpn