Ząbki chciały uczcić niepodległość bramą. Teraz mieszkańcy są wściekli
W niecodzienny sposób upamiętniły setną rocznicę odzyskania niepodległości władze Ząbek. Ufundowali sobie bramę na koszt Unii Europejskiej. Problem w tym, że jej uroda jest mocno dyskusyjna.
"Przerost formy nad treścią"; "To jest jakiś kabaret, Brakuje środków w budżecie na budowę placu zabaw na Powstańców, a na takie niezbędne konstrukcje są…"; "Żenująca inwestycja" - to tylko kilka z kilkudziesięciu komentarzy, jakie można zobaczyć pod postem miasta Ząbki na Facebooku. We wpisie podwarszawska miejscowość Ząbki chwali się swoją nową atrakcją – "Bramą Niepodległości".
Więcej o projekcie dowiemy się z dokumentów przetargowych na wykonanie obiektu, które zostały opublikowane przez miasto na początku września. Otóż dowiemy się z nich, że Brama jest współfinansowana ze środków UE w ramach "działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, Priorytetu II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020". Na projekt Ząbki wyznaczyły środki o wartości ponad ponad 230 tys. zł.
Niemniej chyba wątpliwe, żeby Bruksela chwaliła się ząbkowska inwestycją jako modelowym przykładem infrastruktury pomocnej do adaptacji zmian klimatu.
Mniej pieniędzy z Unii to efekt "wojny polsko-polskiej"
Powstał obiekt obficie posypany led-ami, którego wyświetlana zawartość przypomina raczej tanie ekrany, których głównym celem jest zmieszczenie jak największej liczby reklam. I tak widzimy na nim: 1533 Ząbki, 1862 Edukacja, 1967 Miasto, 1830 Za wolność i Ojczyznę, 1831 Virtuti Militari Chwała Prawo, 1918 Niepodległość, 1920 Patriotyzm wolność, 1939 Bóg Honor Ojczyzna, 1944 Męstwo, 1980 Solidarność oraz Sprawiedliwość 2018.
Co też się kryje za tymi tajemniczymi wpisami? Odkrywanie co autor miał na myśli to niewątpliwie świetna zabawa. I tak na przykład 1533 data wzmianki w kronikach o Woli Ząbkowskiej, poprzednicze Ząbek. Z kolei 1967 to rok, w którym Ząbki otrzymały prawa miejskie. Mamy więc tu miks historii Polski oraz dziejów lokalnych – z których najbardziej tajemniczą datą jest nagłe pojawienie się 2018 r. Można jedynie zakładać, że data ta miała upamiętniać pojawienie się w miejskim krajobrazie Ząbek "Bramy Niepodległości".
Inną dziwną rzeczą, na którą zwracają uwagę internauci, są słowa „prawo” i „sprawiedliwość” na obu stronach bramy. Jak komentują złośliwie niektórzy internauci, ma to oznaczać lokowanie produktu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl