Zabytki, góry i Mazury. 20 mln zagranicznych turystów może w tym roku odwiedzić Polskę
Poprzedni rok był dla polskiej turystyki bardzo dobry. Do naszego kraju przyjechało 19,6 mln zagranicznych gości. Wszystko wskazuje na to, że i w tym trend się utrzyma.
W czterech pierwszych miesiącach 2019 r. tylko w placówkach dysponujących 10 i więcej noclegami zatrzymało się niemal 1,87 mln osób z zagranicy. To o 70 tys. więcej niż rok wcześniej. Sezon wakacyjny może być rekordowy, dzięki czemu bariera 20 mln gości, którą minister sportu i turystyki Witold Bańka zakładał na przyszły rok, może zostać przełamana jeszcze w tym, czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Za popularność Polski w dużej mierze odpowiedzialna jest stabilna sytuacja w naszym kraju i poczucie bezpieczeństwa. Do tego – przyroda, dobry transport, rozwinięta infrastruktura turystyczna.
Od trzech lat liczba zagranicznych turystów, którzy jako pierwszy powód odwiedzin wymieniają wypoczynek lub zwiedzanie, rośnie w tempie ponad 10 proc. rocznie. W 2018 r. przekroczyła 5,4 mln osób. A jeszcze w 2015 r. takich turystów było 3,84 mln.
Eksperci nie mają wątpliwości, że tak dynamicznego rozwoju turystyki by nie było, gdyby nie nowe połączenia lotnicze, kolejowe czy coraz lepsze drogi.
Obejrzyj: Cała wieś w cenie mieszkania. Nowa oferta Hiszpanów i Portugalczyków
tu wstaw treść
- Infrastruktura będzie działać z efektem opóźnionego zapłonu i pozytywne skutki jej poprawy odczujemy tak na dobre za parę lat. A to oznacza jedno: dalszy napływ turystów - dodaje Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.
Nie tylko kurorty nadmorskie czy górskie walczą o zainteresowanie turystów. Coraz popularniejsze są tzw. city breaks, czyli krótkie, niekiedy weekendowe, wyjazdy do zagranicznych miast. Ich celem jest przede wszystkim zwiedzanie i "pochłonięcie" w krótkim czasie możliwie wielu atrakcji.
Polskie miasta, z których wiele może pochwalić się zabytkami wpisanymi na listę UNESCO, naprawdę maja czym wabić turystów.
- Polskie miasta wygrywają w konkursach na najlepsze kierunki turystyczne. Przykładem jest Wrocław, który zwyciężył w konkursie European Best Destination 2018 - mówi Grzegorz Cendrowski z Polskiej Organizacji Turystycznej, dodając, że wabikiem jest też coraz bogatsza lista obiektów UNESCO w naszym kraju.
Jest na niej już 16 obiektów z Polski, co daje nam ósme miejsce w Europie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl