ZAK wybuduje elektrociepłownię opartą zarówno o gaz, jak i węgiel (opis)
20.11. Warszawa (PAP) - Zarząd ZAK, spółki zależnej Azotów Tarnów, zdecydował, że elektrociepłownia, która ma powstać przy ZAK, będzie działała w oparciu zarówno o paliwo gazowe,...
20.11. Warszawa (PAP) - Zarząd ZAK, spółki zależnej Azotów Tarnów, zdecydował, że elektrociepłownia, która ma powstać przy ZAK, będzie działała w oparciu zarówno o paliwo gazowe, jak i węgiel - podała spółka w komunikacie. Łączny koszt inwestycji to 500 mln zł.
Elektrociepłownia będzie mieć następujące parametry: układ szczytowo-rezerwowy o wydajności 140 t/h w oparciu o paliwo gazowe, kocioł parowy o wydajności 140 t/h w oparciu o paliwo węglowe i turbozespół upustowo-kondensacyjny o mocy 30 MW.
"Łączny szacowany koszt inwestycji wynosi 500 mln zł" - podano w raporcie.
Projekt elektrociepłowni ma być realizowany etapowo.
"Uruchomienie obiektów objętych zakresem inwestycji, której koszt szacowany jest na poziomie 300 mln, zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2016 r. W ramach istniejących uregulowań prawnych w zakresie derogacji zakłada się wykorzystanie istniejących kotłów. Po 2016 roku możliwe będzie powiększenie mocy wytwórczych w oparciu o węgiel lub gaz ziemny" - napisano w raporcie.
Cytowany w komunikacie prasowym Adam Leszkiewicz, prezes ZAK, poinformował, że decyzja o wykorzystaniu węgla jest uzasadniona biznesowo i logistycznie.
"Koszt węgla jest niższy niż koszt gazu, dodatkowo spółka posiada infrastrukturę kolejową, co definiuje efektywną i nieograniczoną w mocach logistykę. Potencjał ilościowy w górnictwie pozwala zakładać bezpieczeństwo przyszłościowego pokrywania zapotrzebowania ZAK SA na ten surowiec" - ocenia Leszkiewicz.
"Analizując wahania cen węgla na rynkach światowych notujemy względną stabilizację cenową. Dodatkowo, opłaty za emisję CO2 oscylują na racjonalnym poziomie, nie wpływając znacząco na koszty wytwarzania ciepła. Istniejąca infrastruktura dla gazu ziemnego pozwoli na zwiększony pobór gazu i wykorzystanie tego surowca w nowym układzie szczytowo - rezerwowym" - dodaje. (PAP)
morb/ osz/